VBTYZ FTR Değerlendirme Raporu

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ· VBT Yazılım A.Ş’nin fiyat tespit raporunda yer alan bilgilerin açıklayıcı ve verilerle desteklenmiş olduğunu düşünmekteyiz. Şirket’e, sektöre ve Şirket’in sektördeki yerine ilişkin olarak verilen bilgi ve verilerin yeterince açıklayıcı olduğunu düşünüyoruz.


· Şirket’in fiyat tespitinde İndirgenmiş Nakit Akımları yöntemi ve Çarpan Analizi yöntemi kullanılmıştır. İNA analiziyle bulunan piyasa değerine %60, Çarpan Analiziyle bulunan şirket piyasa değerine %40 ağırlık verilmiştir. İNA analizinde muhafazar tarafta kalmak adına %60 ağırlık verilmiş olmasını makul buluyoruz.


· Değerleme kapsamında Çarpan Analizinde BİST-Ana Pazar ve BİST-Bilişim Sektörüne eşit ağırlık verilerek şirket değeri hesaplanmıştır. Benzer Şirket Çarpanları Yönteminde kullanılan FD/FAVÖK, F/K ve FD/S çarpanlarının medyan değerleri kullanılmıştır. Çarpan analizinde uç değerlerin kullanılmamasını ve medyan değerlerin kullanılmasını makul buluyoruz.


· Şirket için Metro Yatırım Menkul Değerler tarafından Piyasa Yaklaşımı ve Gelir Yaklaşımı yöntemleri ile hesaplanan halka arz iskontosu öncesi birim hisse fiyatı 15,59 TL’dir.


· Hesaplanan birim pay değeri üzerinden %20 halka arz iskontosu uygulanmış olmasını ve 12,48 TL halka arz fiyatını makul buluyoruz.

VBTYZ FTR Değerlerdirme Raporu
.pdf
Download PDF • 1.50MB