Turkcell Analiz

Turkcell’in mobil segmentteki liderliği ve toplam 36.9 milyon abonesi gelirlerini desteklemeye devam etmektedir. Şirket yılın ilk dokuz ayında 1.1 milyon net faturalı abone kazanımında bulunurken, bunun yanında yüksek paketlere geçişler ve superbox gibi ürünlere olan talep pandeminin olumsuz etkilerine rağmen gelirleri desteklemeye devam etmektedir. Böylelikle Turkcell’in 2020 yılında gelirlerini yıllık %15 artışla 28.9 milyar TL seviyesine ulaştırmasını bekliyoruz.


Gelirlerdeki artış ve alınan maliyet düşürücü önlemlerle faaliyet karının yine güçlü seviyelerini korumasını bekliyoruz. Turkcell’in bu sayede yıllık %15 artışla 2020 yılı FAVÖK’ünün 12.4 milyar TL seviyesnde gerçekleşebileceğini düşünüyoruz. Bu da %42.9 gibi yüksek bir FAVÖK marjına işaret etmektedir.


Turkcell, bundan önce yaptığı uygulamalarla döviz riskini kontrol etmeyi başardığını göstermiştir. Şirketin borçluluğu ise Eylül ayı itibariyle FAVÖK’ün 0.8 katı olan 9 milyar TL seviyesine gerilemiştir. Şirketin aynı zamanda 31 milyon dolarlık döviz uzun pozisyonu bulunmaktadır.

Şirketin uzun bir süredir devam eden hissedarlık probleminin çözülmesine yönelik atılan adımların özellikle temettü dağıtımı konusundaki belirsizlikleri ortadan kaldırabileceğini düşünüyoruz. Bu da şirketin önümüzdeki yıllarda daha fazla nakit temettü dağıtmasının önünü açabilecektir.


Turkcell şu anda 2020 beklentilerimize göre 3.4x FD/FAVÖK çarpanından işlem görmekteyken benzer şirketler ortalaması ise 5.2x seviyesinde bulunuyor.


Hedef fiyat: 22,10