• Soner Kuru

Turkcell Analiz

Turkcell’in mobil segmentteki liderliği ve toplam 36.9 milyon abonesi gelirlerini desteklemeye devam etmektedir. Şirket yılın ilk dokuz ayında 1.1 milyon net faturalı abone kazanımında bulunurken, bunun yanında yüksek paketlere geçişler ve superbox gibi ürünlere olan talep pandeminin olumsuz etkilerine rağmen gelirleri desteklemeye devam etmektedir. Böylelikle Turkcell’in 2020 yılında gelirlerini yıllık %15 artışla 28.9 milyar TL seviyesine ulaştırmasını bekliyoruz.


Gelirlerdeki artış ve alınan maliyet düşürücü önlemlerle faaliyet karının yine güçlü seviyelerini korumasını bekliyoruz. Turkcell’in bu sayede yıllık %15 artışla 2020 yılı FAVÖK’ünün 12.4 milyar TL seviyesnde gerçekleşebileceğini düşünüyoruz. Bu da %42.9 gibi yüksek bir FAVÖK marjına işaret etmektedir.


Turkcell, bundan önce yaptığı uygulamalarla döviz riskini kontrol etmeyi başardığını göstermiştir. Şirketin borçluluğu ise Eylül ayı itibariyle FAVÖK’ün 0.8 katı olan 9 milyar TL seviyesine gerilemiştir. Şirketin aynı zamanda 31 milyon dolarlık döviz uzun pozisyonu bulunmaktadır.

Şirketin uzun bir süredir devam eden hissedarlık probleminin çözülmesine yönelik atılan adımların özellikle temettü dağıtımı konusundaki belirsizlikleri ortadan kaldırabileceğini düşünüyoruz. Bu da şirketin önümüzdeki yıllarda daha fazla nakit temettü dağıtmasının önünü açabilecektir.


Turkcell şu anda 2020 beklentilerimize göre 3.4x FD/FAVÖK çarpanından işlem görmekteyken benzer şirketler ortalaması ise 5.2x seviyesinde bulunuyor.


Hedef fiyat: 22,10

93 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.