• sbaskurt

TOASO 4Ç20 FİNANSAL TABLO SONUÇLARI

TOFAŞ 2020 4. çeyrekte piyasa beklentisi olan 693,3 milyon TL’nin altında 639,2 milyon TL net kar açıkladı. Beklentilerin altında gelen net karda net finansman giderindeki yükseliş etkili oldu. 2020 yılında 2019’a göre net kar %20 artış ile 1.78 milyar TL oldu.


Net satışlara baktığımızda piyasa beklentisi 8.284 milyon TL’nin %11 üzerinde 9.198 milyon TL olarak açıklandı. 2020 yılında 2019 yılına göre net satışlar %68,2 arttı. Yıllık bazdaki satış gelirlerinin artışında yurtiçi fiyatların yükselmesi etkili oldu.


FAVÖK 2020 dördüncü çeyrekte piyasa beklentisi olan 911,2 milyon TL’nin %17 üzerinde 1.110,9 milyon TL olarak açıklandı. FAVÖK marjı ise dördüncü çeyrekte yıllık 0,1 baz puan düşüşle %12,1 olarak açıklandı.

Net karın baskılanmasında kur kaynaklı net finansman giderleri etkili oldu. Net finansman gideri 285,1 milyon TL olarak açıklandı.


Şirket 2021 yılı beklentilerini paylaştı. 2021 yılında iç pazarda yavaşlama ihracatta toparlanma bekliyorlar. Şirket 2021 yılında yurt içi satışlarda %5-15 arası düşüş, yurtdışı satışlarda ise %27-40 arası artış bekliyor. Şirket 2021 yılında 100 milyon euro yatırım harcaması gerçekleştirmeyi planlıyor.


2020 dördüncü çeyrek net karı beklenenin altında gelmesine rağmen operasyonel performansın beklentilerin üzerinde gelmesi ve pandemi süreci sonrası araç talebinin artmasını beklediğimiz için ‘’AL’’ tavsiyesi veriyoruz. Hisse için 12 aylık hedef fiyatımız 45,20.


BİLANÇO


GELİR TABLOSU2021 BEKLENTİLERİUYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. MARBAŞ Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz. www.marbasmenkul.com.tr

Genel Müdürlük: Aytar Cad. Metro İş Merkezi No:10 Kat: 1-2 Levent, Beşiktaş / İstanbul

T: 0(212)286 30 00

F: 0(212)286 30 50

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.