TL FIRTINASI HIZ KAZANDI

Dolar TL tarafında düşüş trendi hızlanıyor. Yurtiçinde gerçekleşen olumsuz olaylara rağmen TL varlıklar değer kazanmaya devam ediyor. Dolar TL tarafında 7,08’e kadar geldi. Yabancı sıcak para akımının TL tarafına yönlendiğini görmekteyiz. Boğaziçi protestolarının yabancı basında çok olumsuz görüldüğünü düşünüyoruz. Normalde bu olaylar olduğunda TL varlıklara olumsuz etkisi beklerdik. Bu sefer TL varlıkların değerlendiğini gördük. Burada en büyük etki Sayın Naci AĞBAL’ın piyasaya verdiği güven olduğunu düşünüyoruz. Naci Bey göreve geldikten sonra 675 puan faiz artırdı. Ayrıca konuşmalarında sürekli olarak sıkı para politikasının gerektiği sürece devam edeceğinin sinyalini verdi. Merkez bankasının ilk hedefinin fiyat istikrarını sağlamak olduğunu diğer konuların ikinci adımda olması gerektiğinin altını çizmişti. Naci Bey’in hem yerli hem yabancı yatırımcının güvenini kazandığını düşünüyoruz.


TCMB’nin yabancı yatırımcıların güvenini kazanmasıyla carry trade için gelen yatırımcıların sayısının artacağını düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın yabancı yatırımcılara ‘’gelin, Türk misafirperverliğinin farkına varın.’’ söylemi bu süreçte yabancı yatırımcıların gelmesi için çok önemliydi. Yabancı yatırımcı sayısındaki artışla Do-lar TL’de bizi kanal dibi olan 6,85-6,90 bandına götüreceğiniz öngörüyoruz. Carry trade için gelen yabancı yatırımcıların kısa vadeli hareket ettiğini unutmamız gerekir.


Şubat ayı sonunda ve mart ayının başında ABD ile ilişkiler ve S400 konusunun tekrardan gündeme gelmesi Dolar TL’deki volatiliteyi artıracağını düşünüyoruz. Sayın Kalın’ın Blinken’ın yardımcısıyla görüşmesi güzel bir adım olduğunu düşünüyoruz. ABD ile görüşmelerin iyi geçmesi ve büyük yatırım fonlarının Türkiye’ye gelmesi Mart ayında TL varlıkların daha fazla değer kazanmasını sağlayacağını düşünüyoruz.Teknik olarak orta vadeli baktığımızda Sayın Naci Bey göreve geldiğinden beri oluşan düşen trendin dibi olan 6,85-6,90 seviyesine çekilmesini bekliyoruz. 6,97 desteği önemli seviye olarak görüyoruz. 6,97-7,03 arasında bir dengelenme olmasını bekliyoruz. 6,97 altında trend dibine bir hareket bekliyoruz.

usdtry05022021s
.pdf
Download PDF • 351KB


UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. MARBAŞ Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz. www.marbasmenkul.com.tr

Genel Müdürlük: Aytar Cad. Metro İş Merkezi No:10 Kat: 1-2 Levent, Beşiktaş / İstanbul

T: 0(212)286 30 00

F: 0(212)286 30 50