• Soner Kuru

TL'de Faiz İndirimi Fiyatlanmıyor

Perşembe günü gerçekleşecek PPK öncesi piyasa anketlerinde geneli itibariyle faiz indirimi beklenmiyor. Bu yıl her ay bir PPK toplantısı yapılacak olması TCMB’nin bekle gör politikasına geçme noktasında elini güçlendiren bir parametre olarak görünüyor.

25 temmuzda başlayan faiz indirim sürecinin, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde iktisadi faaliyetlerin hızlanmasına ciddi bir katkı yaptığını görüyoruz, ilgili döneme ilişkin büyüme verisi öngörüleri %4–5 civarında seyrediyor, sürecin lokomotifi ise 3 – 4 çeyrek boyunca ertelenmiş harcamaların yeniden devreye girmesi olarak görünüyor.


Özellikle en son toplantı olan 12 aralık toplantısına kadar kurda herhangi bir negatif fiyatlama görmemiştik 25 temmuz - 12 aralık dönemi incelendiğinde, TL’nin kendi ligi ortalamalarında hareket ettiği görüyoruz. Ancak sonrasında 5,77 – 5,98 hareketinde gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrıştığımız bir süreç yaşandı, bu fiyatlamayı TL’de reel faiz cazibesinin ortadan kalkmış olması ve cari işlemler dengesinin yeniden negatife dönecek olmasının ön fiyatlaması olarak değerlendirdik.


Son dönemde 5,90’ın üzerinden 5,80’lere doğru takip ettiğimiz gevşemeyi ise TCMB’nin bu toplantıyı pas geçeceğinin fiyatlaması olarak okuyoruz. Eğer faizlerde 0,50 baz puan ve üzeri indirim gelirse kurun yukarı yönde tepki vererek 6 TL seviyelerine doğru hareket etmesini, bu toplantıda indirimin pas geçilmesi halinde ise kurun 5,80 ortalamalarda hareketine devam etmesini bekleyeceğiz.

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.