TL'de Faiz İndirimi Fiyatlanmıyor

Perşembe günü gerçekleşecek PPK öncesi piyasa anketlerinde geneli itibariyle faiz indirimi beklenmiyor. Bu yıl her ay bir PPK toplantısı yapılacak olması TCMB’nin bekle gör politikasına geçme noktasında elini güçlendiren bir parametre olarak görünüyor.

25 temmuzda başlayan faiz indirim sürecinin, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde iktisadi faaliyetlerin hızlanmasına ciddi bir katkı yaptığını görüyoruz, ilgili döneme ilişkin büyüme verisi öngörüleri %4–5 civarında seyrediyor, sürecin lokomotifi ise 3 – 4 çeyrek boyunca ertelenmiş harcamaların yeniden devreye girmesi olarak görünüyor.


Özellikle en son toplantı olan 12 aralık toplantısına kadar kurda herhangi bir negatif fiyatlama görmemiştik 25 temmuz - 12 aralık dönemi incelendiğinde, TL’nin kendi ligi ortalamalarında hareket ettiği görüyoruz. Ancak sonrasında 5,77 – 5,98 hareketinde gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrıştığımız bir süreç yaşandı, bu fiyatlamayı TL’de reel faiz cazibesinin ortadan kalkmış olması ve cari işlemler dengesinin yeniden negatife dönecek olmasının ön fiyatlaması olarak değerlendirdik.


Son dönemde 5,90’ın üzerinden 5,80’lere doğru takip ettiğimiz gevşemeyi ise TCMB’nin bu toplantıyı pas geçeceğinin fiyatlaması olarak okuyoruz. Eğer faizlerde 0,50 baz puan ve üzeri indirim gelirse kurun yukarı yönde tepki vererek 6 TL seviyelerine doğru hareket etmesini, bu toplantıda indirimin pas geçilmesi halinde ise kurun 5,80 ortalamalarda hareketine devam etmesini bekleyeceğiz.