• Cihan Balaman

TEZOL FTR Değerlendirme Raporu Hakkında

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ


· Europap Tezol Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin fiyat tespit raporunda yer alan bilgilerin açıklayıcı ve verilerle desteklenmiş olduğunu düşünmekteyiz. Şirket’e, sektöre ve Şirket’in sektördeki yerine ilişkin olarak verilen bilgi ve verilerin yeterince açıklayıcı olduğunu düşünüyoruz.


·Şirket’in fiyat tespitinde indirgenmiş nakit akımları yöntemi ve çarpan analizi yöntemi kullanılmıştır. İNA analizi ile bulunan piyasa değerine %50, çarpan analiziyle bulunan şirket piyasa değerine %50 ağırlık verilmiştir. Çarpan analizinde uç değerlerin çarpanları yukarı yönlü etkilememesi adına hesaplama dışı bırakılması uygun buluyoruz.


·İndirgenmiş nakit akımları yönteminde Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyeti hesabında risk primini mevcut durumda makul bulmakla birlikte risksiz getiri oranının mevcut %16,76 seviyesinden 2022’ye kadar %12,25’e indirilmesinin, söz konusu oranın sabit alındığı değerlemelere göre iyimser tarafta kaldığını düşünüyoruz.


·Sonsuz büyüme oranının %5 olarak alınmasının makul olduğunu düşünüyoruz.


·Şirket için Deniz Yatırım Menkul Değerler tarafından Piyasa Yaklaşımı ve Gelir Yaklaşımı yöntemleri ile hesaplanan halka arz iskontosu öncesi özsermaye değeri 1.825.368.163 TL’dir.


·Hesaplanan özsermaye değeri üzerinden %24,0 halka arz iskontosu uygulanmış olmasını ve 13,87 TL halka arz fiyatını makul buluyoruz.TEZOL FTR Değerlendirme Raporu
.pdf
Download PDF • 1.28MB

292 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör