• Soner Kuru

Türk Telekom Analiz

Türk Telekom mevcut pandeminin olumsuz etkilerine rağmen, güçlü gelir ve karlılık büyümesini devam ettirmesi sayesinde beğendiğimiz şirketler arasında yer almaya devam ediyor. Özellikle pandeminin etkisi ile artan geniş bant talebi ve daha yüksek hızda veri paketi seçenekleri, gelirleri destekleyen bir unsur olarak ön plana çıkıyor. Bunun da katkısı ile Türk Telekom’un gelirlerinin 2020 yılında %17 artarak 27.7 milyar TL seviyesine ulaşmasını bekliyoruz.


Gelirlerdeki artış ve maliyetlerin kısılmasıyla şirketin FAVÖK performansının da olumlu olmasını bekliyoruz. Türk Telekom’un FAVÖK rakamının 2020 yılında yıllık %17 artışla 13 milyar TL seviyesini geçeceğini tahmin ediyoruz. FAVÖK marjı ise yine %47 civarında güçlü seyrini koruyacaktır.


Şirketin lisans ödemelerinin geçtiğimiz yıllarda tamamlanması sonrasında güçlü nakit yaratma kapasitesi borçluluğa olumlu yansıyor. Şirketin 2020 Eylül ayı itibariyle 17 milyar TL net borcu bulunurken, net borç/FAVÖK çarpanı 1.35 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Kur pozisyonu ise 211 milyon dolar ekside bulunurken, bu rakam geçtiğimiz yıllara göre ciddi bir iyileşmeye işaret etmektedir. Şirketin iyileşen borç oranları sayesinde temettü ödeme kapasitesini de artıracağını ve 2021 yılında kısıtlamaların kalkması durumunda makul bir temettü verimi seviyesine ulaşabileceğini öngörüyoruz.


Türk Telekom şu anda 2020 beklentilerine göre 3.4x FD/FAVÖK çarpanından işlem görmekteyken, benzer şirketler ortalaması ise 5.1x seviyesinde bulunuyor.


Hedef fiyat: 10,70

65 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.