top of page

Türk Telekom Analiz

Türk Telekom mevcut pandeminin olumsuz etkilerine rağmen, güçlü gelir ve karlılık büyümesini devam ettirmesi sayesinde beğendiğimiz şirketler arasında yer almaya devam ediyor. Özellikle pandeminin etkisi ile artan geniş bant talebi ve daha yüksek hızda veri paketi seçenekleri, gelirleri destekleyen bir unsur olarak ön plana çıkıyor. Bunun da katkısı ile Türk Telekom’un gelirlerinin 2020 yılında %17 artarak 27.7 milyar TL seviyesine ulaşmasını bekliyoruz.


Gelirlerdeki artış ve maliyetlerin kısılmasıyla şirketin FAVÖK performansının da olumlu olmasını bekliyoruz. Türk Telekom’un FAVÖK rakamının 2020 yılında yıllık %17 artışla 13 milyar TL seviyesini geçeceğini tahmin ediyoruz. FAVÖK marjı ise yine %47 civarında güçlü seyrini koruyacaktır.


Şirketin lisans ödemelerinin geçtiğimiz yıllarda tamamlanması sonrasında güçlü nakit yaratma kapasitesi borçluluğa olumlu yansıyor. Şirketin 2020 Eylül ayı itibariyle 17 milyar TL net borcu bulunurken, net borç/FAVÖK çarpanı 1.35 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Kur pozisyonu ise 211 milyon dolar ekside bulunurken, bu rakam geçtiğimiz yıllara göre ciddi bir iyileşmeye işaret etmektedir. Şirketin iyileşen borç oranları sayesinde temettü ödeme kapasitesini de artıracağını ve 2021 yılında kısıtlamaların kalkması durumunda makul bir temettü verimi seviyesine ulaşabileceğini öngörüyoruz.


Türk Telekom şu anda 2020 beklentilerine göre 3.4x FD/FAVÖK çarpanından işlem görmekteyken, benzer şirketler ortalaması ise 5.1x seviyesinde bulunuyor.


Hedef fiyat: 10,70

bottom of page