• sbaskurt

TÜRK TELEKOM 4Ç20 FİNANSAL TABLO SONUÇLARI

Türk Telekom 2020 4. çeyrekte piyasa beklentisi olan 995 milyon TL’nin %10,5 üzerinde 1.1 milyar TL kar açıkladı. TL dolar karşısında çeyreklik %6, euro karşısında %1,3 değer kazanmasına karşılık yapılan hedge işlemlerinden dolayı 337 milyon TL kur farkı zararına girdi. Hedge zararına rağmen şirketin başarılı operasyonel performansı, pandeminin etkisiyle artan talep ve 98 milyon TL ertelenmiş vergi geliri kayıt edilmesi net karın beklentilerin üzerinde gelmesine neden oldu.

Net satışlarına baktığımızda dördüncü çeyrekte geçen yıla göre %21,7’lik artışla 7,65 milyar TL olarak açıklandı. Piyasa beklentisi 7,28 milyar TL olarak açıklanmıştı. Kapanmaların beklenenden uzun sürmesi ve geniş band hizmetinde öncü kurum olması abone sayısının artmasını sağladı. Geniş band segmentinde geçen yıla kıyasla %31,7’lik bir yükseliş gözlendi. Mobil tarafta karantinaların uzun sürmesinin olumsuz etkisi olsa bile yıllık bazda %13’lük bir yükseliş gerçekleşti.


FAVÖK tarafında 2020 dördüncü çeyrekte geniş band segmentinin desteğiyle yıllık bazda %25 artış gerçekleşti ve FAVÖK 3.55 milyar TL olarak açıklandı. Piyasanın FAVÖK beklentisi 3,38 milyar TL’idi. FAVÖK marjı ise 1,35 puanlık artışla %46,35 olarak gerçekleşti.

Şirket 2021 yılı için konsolide gelir artışını tahmini %14 olarak açıklandı. Yıl sonu FAVÖK beklentisi yaklaşık 15 milyar TL olarak gerçekleşmesini bekliyorlar. Yatırım harcamaları tarafında 7,7 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.TTKOM için hedef fiyatımız 11.70 ile ‘’AL’’ tavsiye ediyoruz. Devam eden karantina sürecinin yaz aylarına kadar devam etmesini bekliyoruz. Bu süreçte uzaktan eğitim ve evden çalışma modelinin TTKOM’un geniş band segmentini desteklemeye devam edeceğini düşünüyoruz.ttkom4ç20
.pdf
Download PDF • 370KB

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. MARBAŞ Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.

www.marbasmenkul.com.tr

Genel Müdürlük: Aytar Cad. Metro İş Merkezi No:10 Kat: 1-2 Levent, Beşiktaş / İstanbul

T: 0(212)286 30 00

F: 0(212)286 30 50

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.