TÜPRAŞ ANALİZ

2020 yılında düşen taleple beraber kötü bir yıl geçirdi. 2020 Üçüncü çeyrekte FAVÖK ve net kar beklentilerin üzerinde gelmişti. Petrol talebindeki bozulma aynı zamanda rafineri marjlarını da olumsuz etkilemişti. Tüpraş için 2021 yılının toparlanma yılı olacağını ve 2022’de tekrar eski marjlarına döneceğini düşünüyoruz.


Opec+ ve Suudi Arabistan’ın yaptığı üretim kesintileri önümüzdeki dönemde olumlu etki yaratmaya devam edecek. Toplu aşılamalar ile ekonomilerde toparlanmalar göreceğiz. Toparlanmalar sonucu dizel ve jet yakıtı talebi artacaktır. Tüpraş’ın genel olarak işlediği petrol tipi ağır petroldür. API oranı görece düşük petrol tipidir. Son yıllarda ağır petrol ile brent arasındaki marj daralmıştı. OPEC’in 2021 yılının ikinci çeyreği ile tekrardan üretimleri artırması bekleniyor. Bu durum ağır petrolü diğer petrollere göre tekrardan daha ucuz yapabilir. Bu sayede Tüpraş önümüzdeki dönemde maliyet avantajıyla tekrardan satışlarını artıracaktır.


Küresel ekonomideki toparlanma ve aşı haberleri petrol fiyatlarına olumlu yansıyor. Brent petrol $55 seviyesine tekrardan ulaştı. Tüpraş’ın ürün fiyatları da Brent petroldeki artışı takip etti. Ayrıca artan fiyatlar ekstra stok karı oluşmasını sağlayacaktır. 1 Ocak 2021 ve 28 şubat 2021 arası İzmir rafinerisinde bakım ve iyileştirme çalışmaları için kademeli üretim durdurmaları yaşanacak. Günde yaklaşık 8500 ton daha az üretim yapılacak. Bu üretim düşüşünün diğer rafinerilerden karşılanacağını düşünüyoruz. Bu çalışma ile ilgili 2021 ilk çeyrek bilançosunda olumsuz bir etki beklemiyoruz. Jet yakıtı ve dizeldeki talep artışı kaynaklı fiyat artışlarının devam etmesini bekliyoruz. 2020 Aralık ayında en büyük artış jet yakıtında görülmüştü.
TUPRS teknik olarak yükselen trend hareketine devam ediyor. Trend kanalı dibindeki hareketi petrol fiyatlarındaki hareketle beraber önce 116,60 seviyesine sonra 126 seviyesine doğru hareket etmesini bekliyoruz. Hareketin devamında orta vadeli hedef seviyemiz 141 TL’dir. 20 ve 5 günlük hareketli ortalamalar üzeri hareketi devam ediyor. Geri çekilmelerde 108,90 ve 103,80 destek seviyelerini takip edeceğiz.