• sbaskurt

TÜPRAŞ ANALİZ

2020 yılında düşen taleple beraber kötü bir yıl geçirdi. 2020 Üçüncü çeyrekte FAVÖK ve net kar beklentilerin üzerinde gelmişti. Petrol talebindeki bozulma aynı zamanda rafineri marjlarını da olumsuz etkilemişti. Tüpraş için 2021 yılının toparlanma yılı olacağını ve 2022’de tekrar eski marjlarına döneceğini düşünüyoruz.


Opec+ ve Suudi Arabistan’ın yaptığı üretim kesintileri önümüzdeki dönemde olumlu etki yaratmaya devam edecek. Toplu aşılamalar ile ekonomilerde toparlanmalar göreceğiz. Toparlanmalar sonucu dizel ve jet yakıtı talebi artacaktır. Tüpraş’ın genel olarak işlediği petrol tipi ağır petroldür. API oranı görece düşük petrol tipidir. Son yıllarda ağır petrol ile brent arasındaki marj daralmıştı. OPEC’in 2021 yılının ikinci çeyreği ile tekrardan üretimleri artırması bekleniyor. Bu durum ağır petrolü diğer petrollere göre tekrardan daha ucuz yapabilir. Bu sayede Tüpraş önümüzdeki dönemde maliyet avantajıyla tekrardan satışlarını artıracaktır.


Küresel ekonomideki toparlanma ve aşı haberleri petrol fiyatlarına olumlu yansıyor. Brent petrol $55 seviyesine tekrardan ulaştı. Tüpraş’ın ürün fiyatları da Brent petroldeki artışı takip etti. Ayrıca artan fiyatlar ekstra stok karı oluşmasını sağlayacaktır. 1 Ocak 2021 ve 28 şubat 2021 arası İzmir rafinerisinde bakım ve iyileştirme çalışmaları için kademeli üretim durdurmaları yaşanacak. Günde yaklaşık 8500 ton daha az üretim yapılacak. Bu üretim düşüşünün diğer rafinerilerden karşılanacağını düşünüyoruz. Bu çalışma ile ilgili 2021 ilk çeyrek bilançosunda olumsuz bir etki beklemiyoruz. Jet yakıtı ve dizeldeki talep artışı kaynaklı fiyat artışlarının devam etmesini bekliyoruz. 2020 Aralık ayında en büyük artış jet yakıtında görülmüştü.
TUPRS teknik olarak yükselen trend hareketine devam ediyor. Trend kanalı dibindeki hareketi petrol fiyatlarındaki hareketle beraber önce 116,60 seviyesine sonra 126 seviyesine doğru hareket etmesini bekliyoruz. Hareketin devamında orta vadeli hedef seviyemiz 141 TL’dir. 20 ve 5 günlük hareketli ortalamalar üzeri hareketi devam ediyor. Geri çekilmelerde 108,90 ve 103,80 destek seviyelerini takip edeceğiz.

238 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.