• Soner Kuru

Tüketici Güven Endeksi – Ocak 2019

Ocak ayı tüketici güven endeksi bir önceki aya göre %0,1 artarak 58,82 oldu. Yatay bir görüntü var. Alt kalemleri incelediğimizde;


Geçtiğimiz 12 aylık döneme göre mevcut durum hissiyatında geçen aya göre hafif bir bozulma var. Faiz indirimleri bazı sektörlerde fiyat yükselişlerini beraberinde getirdi, bunun bir miktar negatif etkisi olarak okuyoruz. Bugüne göre gelecek 12 aya ilişkin ekonomik durum beklentisi ise geçen aya göre bir miktar pozitif, ekonomide görülen toparlanmanın yansıması olarak görünüyor.


Gelecek 12 aylık dönemde otomobil yada konut satın alma ihtimallerinde gerileme var, faiz indirimlerinin ardından fiyatlardaki yükseliş tüketicinin gözünden kaçmamış. Enflasyonla ilgili tedirginlik korunuyor, geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde tüketici fiyatlarının değişimine ilişkin beklentide geri çekilme var.


Özetle iktisadi faaliyetlerde dipten dönüş diğer makro verilerle teyit edilmiş olsa da tüketici hala tedirginliğini koruyor.

28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.