SUPER MARIO

Mattarella, İtalya’yı siyasi kaostan kurtarmak için eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’yi göreve çağırdı. Mattarella’nın asıl fikri anlaşamayan partileri yüksek profilli bir isim altında anlaşmalarını sağlamaya çalışmak. Euro’yu kurtaran adam olarak tanınan Draghi bu iş için gerekli isim. Merkez Bankası yönetmekle krizi olan bir ülkenin başına gelmek çok farklı işler. Draghi’nin ne kadar başarılı olacağını hep beraber önümüzdeki süreçte göreceğiz.


MARIO DRAGHI KİMDİR?


73 yaşındaki Draghi, Avrupa kriz döneminde ECB’nin Başkanlığına geldi ve sekiz yıllık başkanlık döneminde çift dipli durgunluk, İtalya dahil birçok AB ülkesinin iflasın eşiğine gelmesi ve Yunanistan borç krizi gibi AB’nin en kötü dönemlerini yaşadığı günlerde Euro’ya öncülük etti. Euro bölgesinin parçalanması, birden fazla maliyet politikasına karşı tek para politikasının sorunu en çok bu dönemde gündeme getirildi. Draghi’nin ‘’Euro’yu ne pahasına olursa olsun kurtarma’’ sözü, devasa tahvil alım programları ve tasarruf tedbirleriyle Euro bölgesini ve Euro’yu kurtarmayı başardı. Bu dönemde Draghi bir merkez bankasının piyasaya ne kadar müdahil olabileceğini göstermiş oldu. İtalya’da bazı gruplar ECB dönemindeki kemer sıkma karşıtı politikaları nedeniyle Draghi’yi eleştiriyor. AB’nin büyüme verilerinde ABD’nin gerisinde kalması, Güney Avrupa ülkelerinin hala borç batağında olması ve artan işsizlik verileri de bu eleştirileri destekliyor.


DRAGHI HÜKÜMET KURABİLİR Mİ?


Cumhurbaşkanının seçilmemiş bir kişiyi seçip hükümet kurmakla görevlendirmesi alışılmışın dışında olsa da daha önce İtalya’da birkaç kez oldu. İtalya’nın son tecrübeleri pek iyi gitmedi. Bu da Draghi’ye bakışı biraz olumsuzlaştırıyor. 2011 mali krizi sırasında Silvio Berluconi istifa etti. Yerine Mario Monti Cumhurbaşkanı tarafından göreve getirildi. Monti AB komiseriydi ve saygın bir ekonomistti. Göreve geldikten sonra emeklilik yaşını yükseltmesi ve acımasız reformlar halkı bezdirmişti.

Uzmanlar, Draghi’nin partileri bir araya getirme şaşının yüksek olduğunu söylüyor ama o bile başaramayabilir. Draghi’nin hükümeti kurabilmek için şuan kendisini destekleyen sol, merkez sol ve merkez sağ figürlerinin dışında teknokratlara ve elitlere ihtiyacı var. Çünkü Draghi’ye şuan destek açıklayan partiler Lig, PD ve IV ama bu partiler parlamento da azınlık durumunda. Draghi’nin diğer gruplardan en az birine ihtiyacı var. M5S ve PD’nin yeni hükümette olması durumunda LIG desteğini çekeceğini açıkladı.

Kriz yönetimi konusunda deneyimli bir isim olan Draghi’nin farklı görüşleri tek bir çatı altında toplamayı başararak bu hafta içinde hükümeti oluşturarak güvenoyuna sunması bekleniyor. Güvenoyu için PD, IV ve Forza Italia gibi azınlık partileri dışında AB karşıtı partilere de ihtiyacı var. Eğer Draghi parlamentoda çoğunluğu oluşturamazsa erken seçime gidilmesi gerekiyor.UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. MARBAŞ Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.


www.marbasmenkul.com.tr


Genel Müdürlük: Aytar Cad. Metro İş Merkezi No:10 Kat: 1-2 Levent, Beşiktaş / İstanbul

T: 0(212)286 30 00

F: 0(212)286 30 50