• Soner Kuru

Sanayi Üretimi Verisi - Kasım 2019

Sanayi üretim endeksi piyasa beklentileri paralelinde kasım ayına ilişkin yıllık %5,1 artış kaydetti. Geneli itibariyle büyümenin öncü göstergesi olan verinin 3 aylık ortalaması büyüme rakamına yakın bir rakam verir.


Ekimde 3,8 gelen veri ile 2019 4. Çeyreğe ilişkin büyüme beklentilerinde bir sürpriz olmayacak gibi görünüyor. Bu verilerde baz etkisinin avantajını kullandığımızı da ekleyelim. Bu noktada veriyi aylık izlemek daha anlamlı olacaktır. Aylık bazda %0,7’lik bir artış var, ekonomideki toparlanma ve ısınma henüz üretim aşamasına tam anlamıyla geçebilmiş değil.


Alt kalemlere baktığımızda sermaye malı ve ara malı üretimi alt kalemlerini, önümüzdeki dönemlere ilişkin sinyal vermesi anlamında önemsiyoruz, aramalı üretimi aylık %0,5 sermaye malı üretimi ise aylık %2,8 yükselmiş, bu iki alt kalem önümüzdeki döneme ilişkin olumlu sinyal veriyor.

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.