• Soner Kuru

Sanayi Üretimi - Aralık 2019

2019 aralık ayında sanayi üretimi yıllık %8,6 aylık ise %1,9 artış kaydetti. Piyasa beklentisi yıllık %7,5 düzeyinde idi. Piyasa zaten iyi bekliyordu, iyi beklenenden daha iyi bir veri açıklanmış oldu. Bu veri ile 2019 4. Çeyrek büyümenin %5’in üzerinde gelme ihtimali yüksek olasılık kazandı.


TCMB’nin faiz indirimleri tüketici açısından kredi talebini, kredi hacmine göre uyguladığı ZK komisyonları ise bankalar açısından kredi arzını yukarı çekiyor. 4. Çeyrekten itibaren ekonominin kredi büyümesi ile tahmin edilenden daha fazla ısınıyor olması ihtimali var. Büyümeye bu kadar hızlı geçiş, önümüzdeki dönemler için farklı risklerin kapısını aralayabilir, önümüzdeki dönem için risk unsurları arasına bu durumu ekliyoruz.


Ancak endeks ve hisse senetleri açısından iktisadi faaliyetlerin hızlanıyor olması olumlu bir parametre, bu süreçte hisse seçimi noktasında döviz açık pozisyonu olmayan kurumların bir süredir olduğu gibi önde olmaya devam etmesini bekleriz.


Alt kalemler incelediğinde aramalı imalatında yıllık %10,6, aylık ise %1,9 güçlü büyüme görüyoruz, sermaye malı imalatında ise yıllık %12,4, aylık ise %3 büyüme var. Bu iki alt kalem önümüzdeki dönem için olumlu sinyal üretiyor. Tüketimle başlayan toparlanmanın imalat ve üretimi tetiklemeye başladığını görüyoruz ki bu durum 1 – 2 çeyrek içinde istihdam piyasası açısından da toparlanmaya işaret edecektir.


Üretimi teknoloji yoğunluğu açısından incelediğimizde ise ileri teknoloji üretimin yıllık %17 arttığını, aylık ise %6 gerilediğini görüyoruz. Aylık veri bir önceki ayın güçlü baz etkisinden dolayı negatif geldi. İleri teknoloji imalatında Türkiye’nin dönüşüm süreci devam ediyor diyebiliriz.


Özetle sanayi üretimi verisi bize ekonomide bir miktar ısınma olduğu yönünde işaretler veriyor, bu konudaki çekincemizi koruyoruz. Bu hızla gidersek büyüme, ekonomi yönetiminin istediği yere rahatlıkla gelebilir ancak enflasyon, cari açık ve döviz kuru riskinin bir miktar artması beklenir.

20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.