Sanayi Üretimi - Aralık 2019

2019 aralık ayında sanayi üretimi yıllık %8,6 aylık ise %1,9 artış kaydetti. Piyasa beklentisi yıllık %7,5 düzeyinde idi. Piyasa zaten iyi bekliyordu, iyi beklenenden daha iyi bir veri açıklanmış oldu. Bu veri ile 2019 4. Çeyrek büyümenin %5’in üzerinde gelme ihtimali yüksek olasılık kazandı.


TCMB’nin faiz indirimleri tüketici açısından kredi talebini, kredi hacmine göre uyguladığı ZK komisyonları ise bankalar açısından kredi arzını yukarı çekiyor. 4. Çeyrekten itibaren ekonominin kredi büyümesi ile tahmin edilenden daha fazla ısınıyor olması ihtimali var. Büyümeye bu kadar hızlı geçiş, önümüzdeki dönemler için farklı risklerin kapısını aralayabilir, önümüzdeki dönem için risk unsurları arasına bu durumu ekliyoruz.


Ancak endeks ve hisse senetleri açısından iktisadi faaliyetlerin hızlanıyor olması olumlu bir parametre, bu süreçte hisse seçimi noktasında döviz açık pozisyonu olmayan kurumların bir süredir olduğu gibi önde olmaya devam etmesini bekleriz.


Alt kalemler incelediğinde aramalı imalatında yıllık %10,6, aylık ise %1,9 güçlü büyüme görüyoruz, sermaye malı imalatında ise yıllık %12,4, aylık ise %3 büyüme var. Bu iki alt kalem önümüzdeki dönem için olumlu sinyal üretiyor. Tüketimle başlayan toparlanmanın imalat ve üretimi tetiklemeye başladığını görüyoruz ki bu durum 1 – 2 çeyrek içinde istihdam piyasası açısından da toparlanmaya işaret edecektir.


Üretimi teknoloji yoğunluğu açısından incelediğimizde ise ileri teknoloji üretimin yıllık %17 arttığını, aylık ise %6 gerilediğini görüyoruz. Aylık veri bir önceki ayın güçlü baz etkisinden dolayı negatif geldi. İleri teknoloji imalatında Türkiye’nin dönüşüm süreci devam ediyor diyebiliriz.


Özetle sanayi üretimi verisi bize ekonomide bir miktar ısınma olduğu yönünde işaretler veriyor, bu konudaki çekincemizi koruyoruz. Bu hızla gidersek büyüme, ekonomi yönetiminin istediği yere rahatlıkla gelebilir ancak enflasyon, cari açık ve döviz kuru riskinin bir miktar artması beklenir.