• Ezgi Akkurt

PİYASA GÜNDEMİ


Hafta boyunca yine korona virüsüne dair gelişmeler takibimizdeydi. Virüsün küresel büyümeye zarar vereceği endişeleri ve FED’in yıl sonu gelmeden para politikasını gevşeteceği, gösterge faizin aylarca değiştirilmeyebileceğine dair spekülatif haberlere bağlı olarak oldukça hareketli bir hafta geçirdik.

Apple’dan gelen üretim ve satış tahminlerinin tutmayabileceğine yönelik haber akışlarıyla beraber güvenli liman varlıkları olan Ons Altın, Japon Yeni, ABD Doları ve Tahvillere olan talep arttı. Ons altın Mart 2013’ten bu yana son yedi yılın zirvesini gördü. Altın destekli borsa fonlarındaki(ETF) varlıkları da rekor seviyeleri test etti.

Petrol ise Çin tarafından gelen korona virüsün verdiği hasarı yumuşatabileceğine ilişkin haber akışlarıyla beraber bir haftalık yükselişin ardından yatay seyrini korumaya devam ediyor. Gözler mart ayında gerçekleşecek olan OPEC+ toplantısına çevrilmiş durumda.

Brexit tarafında yeni bir gelişme yaşanmazken, PMI verilerinin bir miktar iyi gelmesine rağmen Dolar Endeksinin güçlü duruşu GBPUSD paritesinde hafif satıcılı fiyatlama görmemize sebep oldu.

Euro bölgesinde ise kayıpların devam ettiğini gözlemliyoruz. Avrupa Merkez Bankası’nın(ECB) negatif faizleri ve iç piyasada özel sektör tahvilleri satın alması, Avrupalı yatırımcıları, gelişen piyasalarda arz edilen Euro bazında tahviller ve dolar bazında varlıklar yoluyla pozitif getiriler aramaya itiyor. PMI datalarının iyi gelmesiyle beraber bir miktar toparlanma görsek de Euro bölgesinde kayıplar derinleşecek gibi görünüyor.

Yurt içi tarafa geçtiğimizde ise bu hafta Merkez Bankası’nın faiz kararlarını takip ettik. 50 baz puan indirimle birlikte kurda yukarı yönlü ataklar gelişti. Türkiye ile Esad rejimine yönelik operasyonların başlatıldığına dair gelen haberlerle birlikte kurda alıcılı işlemlerin desteklendiğini gördük.

Önümüzdeki hafta ise Euro ve ABD tarafında açıklanacak olan büyüme verileri ve korona virüs gibi küresel riske yol açan haber akışlarını takip edeceğiz.


Risk Bildirimi

Bu analizlerde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.