Petrol Rallisi 2021’de Devam Edecek Mi?

Petrol fiyatları, Mart 2020’den bu yana Brent’in ilk kez $50 seviyesini aşması ve WTI’ın $50 seviyesine yaklaşmasıyla etkileyici bir ralli sergiledi. Aşı haberlerinin üst üste gelmesi ve başkanlık düğümünün çözülmesi boğa piyasasının etkisini artırmasını sağladı. İngiltere’de yeni bir covid-19 türünün ortaya çıkması boğa piyasasının gücünü azalttı.

Böyle bir belirsizliğin ortaya çıkması petrolde boğa piyasasının sürdürülebilir olup olmadığını sormak gerekir.


Virüs haberlerinin ardından birçok ülke İngiltere’den yapılan uçuşlara kısıtlama getirdi. İngiltere’de hükümetin açıklamasına göre Londra ve diğer bazı bölgelerde Tier 4 seviyesinde kısıtlamalar uygulanacak. Noel dönemindeki bu kısıtlamalar yerel perakendecileri olumsuz etkileyecektir. Petrol piyasaları ise daha uzun ve kapsamlı kısıtlamaların gelebileceği endişesiyle olumsuz etkileniyor. Bu gidişat ile mevcut fiyat seviyelerinin sürdürülemez olduğunu görüyoruz.

Vaka sayılarının artık piyasalar için normalleştiğini görmeye başladık. ABD’de Temmuz ayında covid-19 nedenli ölüm sayısı 150.000 iken S&P500 2400-2900 seviyelerindeydi. Aşı açıklanmadan önce 9 kasımda ise ölüm sayısı 216.025 iken S&P500 3500 seviyesine geldi. Vaka veya ölüm sayılarının artık normalleştiği ve piyasa için geri planda kaldığını görebiliyoruz. Kısaca vakalar ve ölümler artık bizler için normal haber statüsüne geldi.


Son 4 aylık süreçte gerçekleşen petrol rallisi temel etkenlerin bir sonucu değil. Yatırımcıların geleceğe olumlu bakması sonucu bir petrol rallisi yaşadık. Baktığımız zaman Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) 2020 aralık raporunda 2021’de petrol talebinin beklentinin altında artacağını bildirdiler. Karayolu yakıt taşımacılığı talebinin 2019 seviyelerine ineceğini bildirdiler. Jet yakıtı tarafında 2020’de oluşan 3.1 milyon varil tüketim eksiğinin 2021’de kapanmayacağını bildirdiler. Özetle raporda ‘’kısa vadede petrol talebi beklenenden zayıf kalıyor’’ denildi. 2020’nin ikinci yarısında Çin dışında petrol talebinde bir toparlanma maalesef görülmüyor.


Petrol rallisinin sürdürülemez olmasının nedeni, aşı haberlerine rağmen petrol talebinin pandemi öncesi seviyelere dönmekten çok uzak olması. 2021 yılı için Opec, Enerji Bilgi Dairesi (EİA) ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ortalama talebin tahmin edilenden günde 10 milyon varil daha az olacağı konusunda hem fikir.


İngiltere’de çıkan yeni tip covid-19 aşı haberleri sonrası girdiğimiz ekonomik toparlanma hızına ilişkin şüpheler uyandırmaya başladı. Yeni tip virüs aynı zamanda küresel petrol talebini de olumsuz etkileyecektir. Genel açıklamalar mutasyonun daha zayıf olduğu yönünde ama daha kesin testler yapılmadı. Eğer bu mutasyon daha ölümcül olursa en az 6 ay daha kısıtlamaların süreceği anlamına gelir.


Genel olarak baktığımızda mevcut petrol rallisinin sonuna yaklaşıyoruz. Biden’ın Çin ile ticaret savaşlarını sürdüreceğini biliyoruz. Bu da yine petrol piyasasını olumsuz etkiliyor.


OPEC+ tarafında arz kesintileri geçtiğimiz toplantıda günde 500.000 varil azaltıldı. Burada üyelerin kısıtlamalara tam olarak uyacağını düşünmüyorum. Çünkü petrol ihraç eden ülkeler için günlük arz aynı zamanda bütçe dengesi için önemlidir. Petrol piyasası için bir diğer risk OPEC+ ülkelerinin hile yapmasıdır. Geçtiğimiz ekim ayında üye ülkeler günde 670.000 varil daha fazla üretip anlaşma hedeflerini yakalayamadılar. Libya’da savaşın son bulması hem Hafter tarafı hem de merkez hükümet için müthiş bir petrol çıkarma ve satış zamanı olarak düşünülecektir.


WTI petrol’de $50 seviyesi önemli bir psikoloji direnç. WTI bu seviyeyi denedi ama kıramadı. 49,02 – 46,06 – 43,02 seviyeleri geri çekilmelerde güçlü destek seviyeleri olacaktır.


Aşıların yaygınlaşması pandeminin son bulması için oldukça önemli. Ancak küresel petrol talebinin toparlanması bir olay değil süreçtir. Dünyanın tekrardan normale dönmesi uzun bir zaman alacak. En iyimser tabirle 2021 üçüncü çeyrekten önce covid-19 öncesi seviyelerde petrol talebi görebileceğimizi düşünmüyorum.


SERHAT BAŞKURTRisk Bildirimi Bu analizlerde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.