• ytoktamis2

PETROL FİYATLARINDA YAŞANAN SON GELİŞMELER

Arz-talep dengesi bulmaya çalışan petrol fiyatları tekrardan gözünü 1 Nisan’da ki OPEC+ toplantısına dikmiş durumda. Petrol fiyatlarındaki geri çekilmelerin ana sebebi, içinde bulunduğumuz salgın ortamında uzatılan karantinaların petrol talebinde yarattığı endişe. Son iki haftalık süreçte petrol fiyatlarında volatilitenin altında önemli sebepler söz konusu. Geçtiğimiz hafta ABD ham petrol stoklarında yaşanan artış ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın stok fazlası olduğuna ilişkin açıklamaların ardından petrol fiyatlarında geri çekilmeleri görmüştük. Son iki haftalık süreçte Brent cephesinde 71 dolara kadar yukarı yönlü ataklar görsek de küresel olaylara bağlı olarak tekrar düşüş eğilimiyle 60 dolara kadar geriledi. Buradaki fiyatlamalarda oynaklık küresel olaylara paralel bir müddet daha devam edeceğini gösteriyor. Mısır’da ki Süveyş Kanalı'nda Tayvanlı şirkete ait olan Even Given isimli geminin olumsuz hava şartları nedeniyle karaya oturması küresel nakliye tehlikesini artırırken, petrol tarafında da sancılı fiyatlamaları karşımıza çıkartabilir. Olumsuz bu senaryonun ilk gününde Süveyş Kanalından geçmeyi bekleyen 10 tanker olduğunu ve bunların 13 milyon varil petrol taşıdığı belirtilirken, son raporda karşılıklı 185 gemi beklemekte. Haftalarca sürmesi beklenen bu durumun yaklaşık 9,6 milyar dolarlık bir zarar yaratabileceği beklentisi söz konusu. Mevcut petrol sevkiyatındaki yaşanacak aksamaların rafinerileri spot piyasaya yönelteceği endişeleri fiyatların gerilemesinde etkili oldu. Süveyş kanalının açılışının gecikmesi ile petrol tedarik zincirinin aksayacağına yönelik endişelerin artması petrol fiyatlarını yukarıda yönde tutsa da, Avrupa’da 3. dalga korkusuyla karantinaların uzatılması yukarı yönlü atakları kısıtlayabilir. Petrol fiyatlarındaki fiyatlamaların yönünü arz-talep dengesi ve küresel olayların seyri belirleyecek.

52 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.