• Çağlar GEDİK

OPEC+ TOPLANTISI GENEL BAKIŞ VE BEKLENTİLER

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 üye video konferans yöntemiyle bir araya gelerek nisan ayından itibaren uygulayacakları üretim kesintisi miktarını belirleyecek.


Pandemi öncesine yakın seviyeye gelen petrol fiyatları toplantıdan çıkacak arz talep dengesinin yönüne odaklamış durumda. Yakın zamanda Teksas’ta yaşanılan ciddi soğuklar nedeniyle petrol fiyatlarında arza bağlı olarak ciddi bir yükseliş görmüştük. Yine geçen hafta toplantıdan günde 1,5 Milyon artırma kararının çıkacağı endişesi petrol fiyatlarını aşağı yönde baskılamıştı. Bir yandan Rusya’nın petrol arzını arttırma isteği diğer yandan Suudi Arabistan’ın üretim kesintisi yapma isteğinin devam etmesiyle uyumsuzluk içinde olan iki taraf bulunmakta, bir önceki OPEC toplantısında Suudi Arabistan 1 Milyon varil gönüllü olarak bir kesinti yapmıştı. Piyasa şu an günlük 500000 varil artış ve Suudilerin gönüllü ek kesintilerini fiyatlamış durumda. Bu toplantıda gözler Suudi Arabistan’da olacak, üretim kesintisini devam ettirecek mi? Günlük varil kesintisini hangi seviyede tutacak? Suudi Arabistan’ın buna pek yanaşmadığını dün ki OPEC İzleme Komitesinden’de bir tavsiye kararının çıkmamasına yorumlasak bile salgın döneminde ekonomik toparlanmanın teşviklerle desteklendiği bir ortamda petrol talebi toparlanma sürecine girmesi, fiyatların üreticiler için karlı hale gelmesi, toplantıdan kesintilerin hafifletileceği yönünde karar çıkması ihtimallerini güçlendiriyor. Rusya tarafında ise fiyatların yükselmesiyle talebin düşeceği ileride daha sert düşüşle karşılaşmamak için fiyatlamaların daha dengeli hale getirilmesi arz kısmının %20, talep kısmının %80 olması yönünde görüşler mevcut.

Petrol fiyatlarının üretim maliyetlerinin üzerinde olması Rusya için olumsuz durum yaratmakla beraber petrol fiyatlarının yükselişi petrolde en büyük talebi yaratan Çin ve Hindistan içinde aynı olumsuz durumu göz önünde bulunduruyor.


Petrol fiyatlarının yönünü yukarı çevirmesinin ardından üretim artışı gelebileceğine ilişkin güçlü bir beklenti söz konusu olsa da piyasalar aksi bir senaryoda fiyatların güç kazanmasını kolaylaştıran bir süreç ile karşı karşıya kalabilir.10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.