• Çağlar GEDİK

OPEC+ TOPLANTISI GENEL BAKIŞ VE BEKLENTİLER

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 üye video konferans yöntemiyle bir araya gelerek nisan ayından itibaren uygulayacakları üretim kesintisi miktarını belirleyecek.


Pandemi öncesine yakın seviyeye gelen petrol fiyatları toplantıdan çıkacak arz talep dengesinin yönüne odaklamış durumda. Yakın zamanda Teksas’ta yaşanılan ciddi soğuklar nedeniyle petrol fiyatlarında arza bağlı olarak ciddi bir yükseliş görmüştük. Yine geçen hafta toplantıdan günde 1,5 Milyon artırma kararının çıkacağı endişesi petrol fiyatlarını aşağı yönde baskılamıştı. Bir yandan Rusya’nın petrol arzını arttırma isteği diğer yandan Suudi Arabistan’ın üretim kesintisi yapma isteğinin devam etmesiyle uyumsuzluk içinde olan iki taraf bulunmakta, bir önceki OPEC toplantısında Suudi Arabistan 1 Milyon varil gönüllü olarak bir kesinti yapmıştı. Piyasa şu an günlük 500000 varil artış ve Suudilerin gönüllü ek kesintilerini fiyatlamış durumda. Bu toplantıda gözler Suudi Arabistan’da olacak, üretim kesintisini devam ettirecek mi? Günlük varil kesintisini hangi seviyede tutacak? Suudi Arabistan’ın buna pek yanaşmadığını dün ki OPEC İzleme Komitesinden’de bir tavsiye kararının çıkmamasına yorumlasak bile salgın döneminde ekonomik toparlanmanın teşviklerle desteklendiği bir ortamda petrol talebi toparlanma sürecine girmesi, fiyatların üreticiler için karlı hale gelmesi, toplantıdan kesintilerin hafifletileceği yönünde karar çıkması ihtimallerini güçlendiriyor. Rusya tarafında ise fiyatların yükselmesiyle talebin düşeceği ileride daha sert düşüşle karşılaşmamak için fiyatlamaların daha dengeli hale getirilmesi arz kısmının %20, talep kısmının %80 olması yönünde görüşler mevcut.

Petrol fiyatlarının üretim maliyetlerinin üzerinde olması Rusya için olumsuz durum yaratmakla beraber petrol fiyatlarının yükselişi petrolde en büyük talebi yaratan Çin ve Hindistan içinde aynı olumsuz durumu göz önünde bulunduruyor.


Petrol fiyatlarının yönünü yukarı çevirmesinin ardından üretim artışı gelebileceğine ilişkin güçlü bir beklenti söz konusu olsa da piyasalar aksi bir senaryoda fiyatların güç kazanmasını kolaylaştıran bir süreç ile karşı karşıya kalabilir.10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör