• sbaskurt

OPEC+ TARAFINDAKİ GELİŞMELER VE PETROL PİYASASI

OPEC+ Şubat ayı üretimini görüşmek üzeri bir araya geldi. Rusya üretimin günde 500.000 varil artırılması için baskı yaparken Suudi Arabistan üretim oranlarını sabit tutmayı savundu. OPEC+, Rusya ve Kazakistan’ın Şubat ve Mart aylarında üretimlerini toplam 75000 varil artırmalarına izin verdi. Diğer tüm üreticiler üretim oranlarını sabit tutacak. Bu piyasanın beklemediği bir karardı.


Basın toplantısında Suudi Petrol Bakanı ‘’Suudi Arabistan’ın gönüllü olarak kendi üretimini 1.000.000 varil azaltacağını’’ açıkladı. Diğer Arap üreticilerden de gönüllü olarak günlük 425.000 varil üretimi düşürmeleri konusunda atıfta bulundu.


Piyasa bu açıklamaları olumlu karşıladı. Brent $55 üzerine hareketlendi.


Suudilerin yaptığı sürpriz en çok ABD’li shale oil üreticilerinin işine gelen durum oldu. ABD tarafında Biden’ın yeşil ekonomi adımlarıyla shale oil şirketleri için ekstra sıkıntılar yaratacaktır. Bu durumda fiyatların yukarı yönlü hızlanmasını sağlayacaktır.

Suudilerin petrol arzını düşürmesi petrol ihracatını etkilemeyecektir. Aramco’nun depolarında müşteriler için yeteri miktarda petrol bulunmaktadır. Bunun dışında Suudi Arabistan’ın fiyatlara destek olmak için bu arz kesintisini ne kadar devam ettireceği önemlidir. Daha önceki yıllarda bunu deneyen Suudiler genellikle başarısız oldu. Çünkü ABD bu durumları fırsat bilip depolarındaki petrolü piyasa sundu. ABD’nin yine benzer bir hamle yapması durumunda Aramco zor bir dönem geçirecektir.


2020 yılı boyunca Irak, Kazakistan ve Nijerya OPEC+’ın anlaştığı üretim kotalarına bir türlü uyamadı. Bu konuda Suudi Arabistan bu ülkelere çok fazla baskı yapmasına rağmen değişen bir durum olmadı. Şimdi savaşın iyice azaldığı Libya’da tekrardan petrol ihracına başladı. Libya’da iç savaş tarafları gelecekte olacak çatışmalara hazırlık yapmak için bulabildikleri bütün petrolü satacaktır. Bu durum doğrudan petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturacaktır.

59 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.