• Serhat BAŞKURT

OPEC+ TARAFINDAKİ GELİŞMELER VE PETROL PİYASASI

OPEC+ Şubat ayı üretimini görüşmek üzeri bir araya geldi. Rusya üretimin günde 500.000 varil artırılması için baskı yaparken Suudi Arabistan üretim oranlarını sabit tutmayı savundu. OPEC+, Rusya ve Kazakistan’ın Şubat ve Mart aylarında üretimlerini toplam 75000 varil artırmalarına izin verdi. Diğer tüm üreticiler üretim oranlarını sabit tutacak. Bu piyasanın beklemediği bir karardı.


Basın toplantısında Suudi Petrol Bakanı ‘’Suudi Arabistan’ın gönüllü olarak kendi üretimini 1.000.000 varil azaltacağını’’ açıkladı. Diğer Arap üreticilerden de gönüllü olarak günlük 425.000 varil üretimi düşürmeleri konusunda atıfta bulundu.


Piyasa bu açıklamaları olumlu karşıladı. Brent $55 üzerine hareketlendi.


Suudilerin yaptığı sürpriz en çok ABD’li shale oil üreticilerinin işine gelen durum oldu. ABD tarafında Biden’ın yeşil ekonomi adımlarıyla shale oil şirketleri için ekstra sıkıntılar yaratacaktır. Bu durumda fiyatların yukarı yönlü hızlanmasını sağlayacaktır.

Suudilerin petrol arzını düşürmesi petrol ihracatını etkilemeyecektir. Aramco’nun depolarında müşteriler için yeteri miktarda petrol bulunmaktadır. Bunun dışında Suudi Arabistan’ın fiyatlara destek olmak için bu arz kesintisini ne kadar devam ettireceği önemlidir. Daha önceki yıllarda bunu deneyen Suudiler genellikle başarısız oldu. Çünkü ABD bu durumları fırsat bilip depolarındaki petrolü piyasa sundu. ABD’nin yine benzer bir hamle yapması durumunda Aramco zor bir dönem geçirecektir.


2020 yılı boyunca Irak, Kazakistan ve Nijerya OPEC+’ın anlaştığı üretim kotalarına bir türlü uyamadı. Bu konuda Suudi Arabistan bu ülkelere çok fazla baskı yapmasına rağmen değişen bir durum olmadı. Şimdi savaşın iyice azaldığı Libya’da tekrardan petrol ihracına başladı. Libya’da iç savaş tarafları gelecekte olacak çatışmalara hazırlık yapmak için bulabildikleri bütün petrolü satacaktır. Bu durum doğrudan petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturacaktır.

60 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör