• Serhat BAŞKURT

OPEC+ Üretim Kesintileri, Piyasa Gelişmeleri ve Petrol Hisseleri (TUPRS - PETKM)

Covid-19 başladığından beri kısıtlamalardan en fazla olumsuz etkilenen sektörlerden biri petrol sektörü oldu. Kapanmaların gelmesi ve uluslararası lojistik hatlarında kesintilerin gerçekleşmesi petrol talebini inanılmaz seviyede düşürdü. Tarihte ilk kez petrol vadeli sözleşmelerde negatif fiyatlama görüldü. OPEC+’ın petrol üretim kesintisinde anlaşmasıyla petrol fiyatlarında önce yatay seyir izlemiştik. Daha sonra üretim kesintisinin üzerine ekonomilerin tekrardan açılmaya başlamasıyla güzel bir petrol rallisi yaşadık.


OPEC + üyeleri geçtiğimiz hafta anlaşarak kısıtlamaları günde 500 bin varil azaltmayı kabul ettiler. Yani Petrol üretimi Ocak ayı itibariyle günde 500 bin varil artacak. Ham petrol, yeni yıldan itibaren hafif üretim artışları sağlayan OPEC+ anlaşmasıyla canlandı. Brent ham petrolü varil başına $49,25 seviyesine yükseldi, WTI da $46,26 seviyesine yükseldi. Brent ve WTI için Mart başından bu yana en yüksek seviyeler oldu.


Fitch Ratings, OPEC+'ın Ocak 2021'den itibaren üretimi ayda 500.000 varil artırmaya başlama kararını açıkladıktan sonra Brent ham petrolünün önümüzdeki yıl ortalama 45 dolar olmasını beklediklerini açıkladılar. Fitch, toplu aşılamanın 2021’in ortasına kadar olmayacağını ve o zamana kadar petrol talebinin düşük kalacağını bekliyor. Ayrıca Opec+ kısıtlamalarına uymayan Libya’yı da unutmamamız gerektiğini söylüyorlar.


Fitch’in bu konuda haklı olduğunu düşünüyorum aşı petrol talebini hızlıca artırmayacaktır. Pfizer geçtiğimiz hafta içi yaptığı açıklamada hammadde tedariki ve lojistik sorunları nedeniyle üretim hedeflerini yarı yarıya düşürdüğünü açıklamıştı. Diğer firmalardan henüz tedarik ve lojistik sorunuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Diğer aşı üreticisi şirketlerden benzer açıklamaların gelmesi durumunda aşılamanın iyice yavaşlayacağını ve petrol talebinin 2021’de hızlıca yükselmeyeceğini unutmamamız gerekli.

Ülkemizde petrol fiyatlarından doğrudan etkilenen iki hisse senedi var, Tupraş ve Petkim. İki şirkette bu dönemden düşen talep nedeniyle olumsuz etkilendi. Petrol fiyatlarının düşmesi iki şirketinde ham madde giderlerini azalttı.TÜPRAŞCovid-19 etkisi ile azalan talep ve ürün fiyatlarındaki düşüş karlılığı olumsuz etkilerken petrol fiyatlarındaki sert düşüş maliyet tarafında olumlu etki sağlıyor. Havacılık sektöründeki talep düşüşü jet yakıtı tarafında sorun oluşturmaya devam ediyor. 2020 dördüncü çeyrekte de jet yakıtı talebinde ciddi toparlanma beklemiyoruz. Diğer taraftan dizel talebinin Covid-19 öncesine yakın seviyelerde olması dengelenme sağlıyor.


Piyasa 2020 üçüncü çeyrekte Tuprs’ın 605 milyon TL zarar açıklamasını bekliyordu. Şirket 2020 üçüncü çeyrek finansallarında 420 milyon TL zarar açıklayarak piyasa beklentisine göre güzel bir dönem geçirdi. Zararın başlıca nedenleri, kur etkisi, üretimin düşmesi, ham petrol ve brent petrol spreadlerin daralması oldu. Tuprs 2019 üçüncü çeyrekte de 155 milyon TL zarar açıklamıştı. FAVÖK ise 977 milyon TL oldu. Piyasanın FAVÖK beklentisi 604 milyon TL’idi. Brüt kar marjı yıllık bazda yükselerek %7 oldu. Önceki çeyreğe kıyasla %2,6 düştüğünü gördük. Kar marjlarındaki gerilemenin ana nedeni net rafineri marjının gerilemesi oldu. Şirketin net satışları geçen yıla kıyasla 9 aylık dönemde %36 düştü. Ayrıca net döviz pozisyonları $21 milyon seviyelerinde. Kurdaki yükselişler bu yüzden şirketi olumlu etkiliyor.


Teknik olarak baktığımızda TUPRS yükselen kanaldaki hareketine devam ediyor. Yukarıda 95.87 seviyesi önemli. Aşağıda öncelikle 5 günlük hareketli ortalama ardından 90.82 desteği önemli seviyeler. Aşı konusundaki sıkıntılar ve petrol talebinde artış beklenmemesi şirketin bir süre yatay devam etmesine neden olacaktır. Önümüzdeki süreçte aşı dağıtım kaygılarının ortadan kalkmasıyla yükseliş trendi devam edecektir.


PETKİMHaziran ayından itibaren yavaş yavaş açılmaya başlayan ekonomilerin yarattığı etkiyle ürün talebinde yaşanan kademeli toparlanmanın şirket üzerinde olumlu etkisi olmuştu ama petrol fiyatlarının yükselmesiyle artan maliyetler nedeniyle bu olumlu etki karlılığa yansımıyor. Etilen nafta makası hala geçen yıl seviyelerinin altında olması şirket için baskı yaratıyor.


Şirket 2020 üçüncü çeyrekte piyasa beklentisinin biraz üzerinde 290.5 milyon TL net kar açıkladı. Şirket 9 aylık karı olan 425 milyon TL’nin %68’ini üçüncü çeyrekte elde etti. Ekonomilerin kısıtlamalardan kurtulması ve insanların üçüncü çeyrekte tekrardan seyahatlere başlamasının burada büyük etkisi var. Şirketin bu dönemde üretimi geçen yıla göre %8 düşüş gösterdi. FAVÖK 500 milyon TL ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Cari ve likidite oranlarıyla sektör ortalamasına yakın olan şirket güçlü nakit akışını koruyor. Petkim güzel finansal tablolar açıkladı. OPEC+’ın üretim artırmasından olumlu etkilenecek. Ham madde fiyatlarının sabit kalması ve ekonomilerdeki toparlanmayla daha iyi marjlara ulaşacağını düşünüyorum.


Teknik olarak baktığımızda Cuma günkü sert hareketin ardından hisse kısa vadeli yükselen kanalını kırıp uzun vadeli yükselen kanalına ve 1.618 fibonacci seviyesine ulaştı. Bu seviyeden bir kar al geri çekilmesi normal karşılanmalıdır. Kar al geri çekilmesi gerçekleşirse 4.40 ve 4.22 seviyeleri önemli olacak. Ana yükselen kanalın üzerindeki günlük kapanışlar önemli. Yeni kırılıma kadar bu grafiği takip etmeye devam edeceğiz.

SERHAT BAŞKURTRisk Bildirimi Bu analizlerde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.

84 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör