• sbaskurt

OCAK 2021 ENFLASYON RAPORU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi Ocak Ayında bir önceki aya göre %1,68 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 14,97 artış gösterdi. Piyasa beklentisi %14,8’di.


TÜFE raporuna baktığımızda


Ana harcama grupları itibarıyla Ocak 2021 itibariyle artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla %25,53 ile çeşitli mal ve hizmetler, %23,25 ile ev eşyası ve %21,43 ile ulaştırma oldu. Ocak ayında artışın en az olduğu gruplar ise sırasıyla %2,12 ile giyim, %6,13 ile eğitim ve %6,32 ile haberleşme oldu..

Ana harcama grupları itibarıyla Ocak ayında azalış gösteren gruplar %0,03 ile eğitim oldu. En az artış gösteren gruplar ise, %0,31 ile haberleşme, %0,67 ile alkollü içecekler ve tütün ve %1,12 ile ulaştırma oldu. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2021 yılı Ocak ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, %4,25 ile sağlık, %3,02 ile konut ve %2,90 ile ev eşyası oldu.

Ocak 2021'de endekste kapsanan 415 maddeden, 92 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 30 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 293 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.


Özel kapsamlı TÜFE göstergesi yıllık %16,00, aylık %1,64 arttı İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'de 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,64 arttı. Bir önceki yılın aynı ayına göre %16,00 yükseldi.


Üretici fiyat endeksi yükselmeye devam ediyor…


2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %2,66, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,66, bir önceki yılın aynı ayına göre %26,16 olarak açıklandı. ÜFE-TÜFE spreadi 11,19 oldu. Aralık ayında spread 10,55’di.Değerlendirme


- Açıklanan tüfe piyasa beklentilerinin üzerinde geldi.

- İç talebin devam etmesi, pandemi sürecinin devam etmesi, maliyet enflasyonunun gecikmeli yansıması ve yeni yılla gelen toplu zamların enflasyona güçlü etkisini görüyoruz.

- ÜFE’nin 26,16 seviyesine çıkması maliyet tarafındaki baskıların devam ettiğini gösteriyor.

- EM ülkeleri arasında hala en yüksek net faizi veren ülke konumundayız. 18 Şubattaki PPK toplantısına kadar ekstra bir gelişme olmadığı sürece faiz artışı beklemiyoruz.

- 2021 yılında ortalama %14 ile %11,5 arası tüfe beklentimiz devam etmektedir.

28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.