• scavus

Merkez Bankaları Sahnede...


T.C Merkez Bankası 325 Baz Puan Faiz İndirdi

T.C Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Eylül ayı toplantısında politika faizini beklentilerin üzerinde bir rakam olan 325 baz puan aşağı çekerek, %16,25 olarak açıkladı. Yapılan açıklamada, atılan adımların enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde devam edeceği aktarıldı. Ayrıca enflasyondaki düşüş eğiliminin ve finansal koşullarda yaşanan iyileşmenin ekonomideki kademeli toparlanmayı destekleyeceği öngörüsü paylaşıldı.


Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Faiz İndirimi ve Parasal Genişleme Adımı

ECB Eylül ayı toplantısında mevduat faizini 10 baz puan düşürerek eksi %0,4’den eksi %0,5 seviyesine çekti. Bununla birlikte 1 Kasım tarihinden itibaren her ay düzenli olarak 20 Milyar Euro tahvil alımı yapılacağı ve bu alımların gerekli olduğu sürece devam edeceği açıklandı. Faizlerin ise enflasyon görünümü iyileşene kadar düşük kalabileceği belirtildi


Yaşanan bu gelişmeler sonrasında,

· T.C. Merkez Bankası açıklaması öncesi 5,7652 seviyelerinde fiyatlanan USDTRY, yaşadığı değer kaybı sonrası an itibariyle 5,6600 seviyelerinde fiyatlanıyor. Satışların devamında 5,6500 desteği test edilebilir.

· ECB faiz kararı öncesi 1,1069 seviyelerinde fiyatlanan EURUSD, an itibariyle 115 pips değer kaybı yaşamış durumda. Satışların devamında takip edilen aşağı yönde kanal dibi olan 1,0920 takip ediliyor olacak. Ancak ECB Başkanı Draghi’nin yapacağı 15:30’daki toplantı fiyatlamada belirleyici olacaktır.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.