top of page

Merkez Bankaları Sahnede...


T.C Merkez Bankası 325 Baz Puan Faiz İndirdi

T.C Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Eylül ayı toplantısında politika faizini beklentilerin üzerinde bir rakam olan 325 baz puan aşağı çekerek, %16,25 olarak açıkladı. Yapılan açıklamada, atılan adımların enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde devam edeceği aktarıldı. Ayrıca enflasyondaki düşüş eğiliminin ve finansal koşullarda yaşanan iyileşmenin ekonomideki kademeli toparlanmayı destekleyeceği öngörüsü paylaşıldı.


Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Faiz İndirimi ve Parasal Genişleme Adımı

ECB Eylül ayı toplantısında mevduat faizini 10 baz puan düşürerek eksi %0,4’den eksi %0,5 seviyesine çekti. Bununla birlikte 1 Kasım tarihinden itibaren her ay düzenli olarak 20 Milyar Euro tahvil alımı yapılacağı ve bu alımların gerekli olduğu sürece devam edeceği açıklandı. Faizlerin ise enflasyon görünümü iyileşene kadar düşük kalabileceği belirtildi


Yaşanan bu gelişmeler sonrasında,

· T.C. Merkez Bankası açıklaması öncesi 5,7652 seviyelerinde fiyatlanan USDTRY, yaşadığı değer kaybı sonrası an itibariyle 5,6600 seviyelerinde fiyatlanıyor. Satışların devamında 5,6500 desteği test edilebilir.

· ECB faiz kararı öncesi 1,1069 seviyelerinde fiyatlanan EURUSD, an itibariyle 115 pips değer kaybı yaşamış durumda. Satışların devamında takip edilen aşağı yönde kanal dibi olan 1,0920 takip ediliyor olacak. Ancak ECB Başkanı Draghi’nin yapacağı 15:30’daki toplantı fiyatlamada belirleyici olacaktır.

bottom of page