• Soner Kuru

Koç Holding Analiz

Koç Holding’in cari net aktif değer iskontosu %26 seviyesine bulunurken son 5 yıllık ortalama olan %4’ün oldukça üzerine seyretmektedir. Otomotiv ve dayanıklı tüketim segmentlerinin görece olumlu performansının Koç Holding hisselerine de yansımasını bekliyoruz. Geçtiğimiz dönemde enerji ve finans segmentlerindeki zayıf görünümün ise son dönemde özellikle pandeminin etkilerinin artık azalacağı beklentisi ile terse döndüğü görülmektedir. Değerleme olarak iyi seviyelerde olan Koç holding açısından bundan sonra bu segmentlerdeki toparlanmanın ve Türkiye’ye yabanacı ilgisinin artmasının iskontonun kapanmasına yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.


Koç Holding’in çeşitlendirilmiş portföy yapısı defansif özellikler taşırken büyüme odaklı şirketleri de barındırmaktadır. Çeşitlendirme özellikle zor zamanlarda oluşabilecek dalgalanmaların da etkisini azaltmaktadır. Koç Holding’in net aktif değeri içerisindeki ana iş kollarından otomotiv %32, traktör, defans ve satış/kiralama barındıran diğer otomotiv %10, enerji %19, dayanıklı tüketim %12 ve finans %15 paya sahiptir.


Enerji segmentinde petrol fiyatlarındaki artış kaynaklı toparlanma, oto ve dayanıklı tüketim segmentlerinin olumlu seyri 2020 yılı finansallarını desteklemeye devam etmektedir. Güçlü iç talep ve otomotiv segmentindeki al ya da öde anlaşmaları bu segmentlerin finansal performansına olumlu yansımaktadır.


Koç Holding’in 1,7 milyar dolarlık brüt nakit pozisyonu dalgalanmaların olduğu dönemlerde koruyucu etkisi ile ön plana çıkarken yeni yatırımlar için fırsat yaratmaktadır. Grup bünyesindeki şirketlerle birlikte yurtiçi ve yurtdışında yeni yatırım fırsatlarını sürekli incelemektedir. Güçlü nakit pozisyonu ve iştiraklerden gelen temettü akışı sayesinde temettü dağıtımı süreklilik arz ederken, karının ortalama %19’unu ve topladığı temettünün yaklaşık %50’sini kendi hissedarlarına dağıtmaktadır.


Hem net aktif değer iskontosu hem de çarpanlar şirketin geçmiş döneme göre ucuz seviyelerde işlem gördüğüne işaret etmektedir. Koç Holding’i Al tavsiyesi ile en beğendiğimiz şirketler arasında tutmaya devam ediyoruz.


Hedef fiyatımız: 26,60

36 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör