• Soner Kuru

Koç Holding Analiz

Koç Holding’in cari net aktif değer iskontosu %26 seviyesine bulunurken son 5 yıllık ortalama olan %4’ün oldukça üzerine seyretmektedir. Otomotiv ve dayanıklı tüketim segmentlerinin görece olumlu performansının Koç Holding hisselerine de yansımasını bekliyoruz. Geçtiğimiz dönemde enerji ve finans segmentlerindeki zayıf görünümün ise son dönemde özellikle pandeminin etkilerinin artık azalacağı beklentisi ile terse döndüğü görülmektedir. Değerleme olarak iyi seviyelerde olan Koç holding açısından bundan sonra bu segmentlerdeki toparlanmanın ve Türkiye’ye yabanacı ilgisinin artmasının iskontonun kapanmasına yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.


Koç Holding’in çeşitlendirilmiş portföy yapısı defansif özellikler taşırken büyüme odaklı şirketleri de barındırmaktadır. Çeşitlendirme özellikle zor zamanlarda oluşabilecek dalgalanmaların da etkisini azaltmaktadır. Koç Holding’in net aktif değeri içerisindeki ana iş kollarından otomotiv %32, traktör, defans ve satış/kiralama barındıran diğer otomotiv %10, enerji %19, dayanıklı tüketim %12 ve finans %15 paya sahiptir.


Enerji segmentinde petrol fiyatlarındaki artış kaynaklı toparlanma, oto ve dayanıklı tüketim segmentlerinin olumlu seyri 2020 yılı finansallarını desteklemeye devam etmektedir. Güçlü iç talep ve otomotiv segmentindeki al ya da öde anlaşmaları bu segmentlerin finansal performansına olumlu yansımaktadır.


Koç Holding’in 1,7 milyar dolarlık brüt nakit pozisyonu dalgalanmaların olduğu dönemlerde koruyucu etkisi ile ön plana çıkarken yeni yatırımlar için fırsat yaratmaktadır. Grup bünyesindeki şirketlerle birlikte yurtiçi ve yurtdışında yeni yatırım fırsatlarını sürekli incelemektedir. Güçlü nakit pozisyonu ve iştiraklerden gelen temettü akışı sayesinde temettü dağıtımı süreklilik arz ederken, karının ortalama %19’unu ve topladığı temettünün yaklaşık %50’sini kendi hissedarlarına dağıtmaktadır.


Hem net aktif değer iskontosu hem de çarpanlar şirketin geçmiş döneme göre ucuz seviyelerde işlem gördüğüne işaret etmektedir. Koç Holding’i Al tavsiyesi ile en beğendiğimiz şirketler arasında tutmaya devam ediyoruz.


Hedef fiyatımız: 26,60

36 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.