• Soner Kuru

İşsizlik Oranları - Ekim 2019

İktisadi faaliyetlerde takip ettiğimiz toparlanma sürecinin, işsizlik oranlarına da ekim ayı itibari ile yansımaya başladığını görüyoruz. Eylül’den ekime manşet veri %13,8’den %13,4’e gerilemiş durumda.


İşsizlikte trendi daha doğru tespit edebilmek için mevsim etkisinden arındırılmış, tarım dışı istihdam seviyesini takip ediyoruz, burada zirve temmuz ayı %16,6 idi, ekim ayı itibariyle %15,9’a gerilemiş durumda. Bu veri de bize işsizlikte tepeden bir dönüşe işaret etmekte.


Benzer şekilde genç nüfusta işsizlik oranlarımız hala çok yüksek olmakta birlikte %27’den %25,2’ye doğru bir geri çekilme var.


İstihdamdaki trendlere faaliyet kollarına göre baktığımızda ise;


İnşaatta 2018 ve öncesinde 2 milyon üzeri olan istihdam seviyemizin 1,5 milyon seviyelerinde dengeye geldiğini ve burada yeni iş kayıplarının azaldığını görüyoruz. 2018 başından beri her ay azalan istihdam sayımızda eylül ve ekimde yükseliş var.


Tarım sektöründe ise istihdam kaybı (oransal olarak inşaat sektörüne göre çok az olsa da) devam ediyor. 2018 başında ortalama 5,5 milyon olan istihdam 5 milyona doğru yaklaşmaya devam ediyor.


Sanayi sektöründe toparlanma devam ediyor, 2019 başında 5,4 milyona kadar gerileyen istihdam ekim itibariyle 25,6 milyon civarında.


Hizmet sektörü Türkiye ekonomisinde istihdamın lokomotifi olmaya devam ediyor. 2018 başında 15,6 milyon olan hizmet sektörü istihdamımızın ekimde 16 milyona kadar çıktığı görülüyor.


Özetle: İktisadi faaliyette yaz aylarından itibaren başlayan toparlanmanın gecikmeli olarak istihdam piyasasına da yansımaya başladığını görüyoruz. İstihdama etkinin gecikmeli olması iktisat kuralları içinde normal olarak tanımladığımız bir durum.


Veri gecikmeli geliyor, 2019’un kalan ayları için açıklanacak verilerde toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz.

20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.