• Soner Kuru

İşsizlik - Kasım 2019

· Kasım ayı işsizlik oranımız 13,3 olarak açıklandı.

· Ekonomide toplam çalışan sayısı aylık bazda 28,3 milyondan 28,1 milyona gerilediğini,

· İş gücünün ise 32,7 milyondan 32,4 milyona düştüğünü görüyoruz.


Bardağın dolu tarafı;


· Manşet rakam ağustosta 14 ile zirve yapmıştı, 13,3’e geriledik.

· Trendi takip ettiğimiz mevsim etkisinden arındırılmış tarım dışı işsizlik temmuzda 16,5 idi 15,5’e geriledik.

· Arındırılmış genç işsizlik temmuzda 27 ile zirvedeydi, burayı 24’ e çektik.


Madalyonun diğer tarafı ise;


· Aydan aya iş gücümüz 32,7 milyondan 32,4 milyona düşmüş.

· Bu noktada nüfus kaybı olmadığına göre bu durum nedir diye baktığımızda iş gücüne dahil olmayan nüfus ekimden kasıma 29 milyondan 29,3 milyona yükseldiğini görüyoruz.

· İş aramayıp ancak çalışmaya hazır olan nüfus 2,17 milyondan 2,22 milyona yükselmiş. Yani aslında iş bulmaktan ümidi kesmiş, zaten istediğim bir iş bulamam diyen insanlar var.

· Bunlar istihdam piyasasından çekildiği için işsizlik oranının da bir miktar düşmesine sebep oluyor.


Özetle TCMB’nin faiz indirimleriyle ekonominin büyüme patikasına girmiş olmasının, iş gücü piyasasına da olumlu etkilerini görmeye başlıyoruz. Bu veri kasım 2019 verisi, yani gecikmeli olduğunu hatırlatmakta fayda var. İşsizlik oranlarında güncel rakamın daha iyi olduğunu tahmin ediyoruz. 2020 yılı içinde işsizlikte çift hanelerin devamını ön görüyoruz.

40 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.