Haftalık Piyasa Notlarımız

Geride bıraktığımız haftada ABD ve AB'deki teşvik paketine ilişkin olumlu haber akışı borsalardaki yukarı yönlü hareketin devam etmesinde etkili oluyor. Ancak ekonomilerde tarihi daralma rakamlarının yanı sıra vaka sayılarındaki artışa aşı da çare olamıyor. Mali desteklerin devam edeceği beklentisi alternatifi olmayan hisse senedi piyasalarını canlı tutuyor.Borsamız için baktığımız zaman haftayı durgun bir sekilde kapattık, haftalık kazanç 0,7 ile sınırlı kaldı en yüksek 1558 en düşük 1519 seviyelerindeydi haftanın ikinci bölümünde işlem hacminde çok ciddi bir düşüş yaşandı diyebiliriz, yurtdışında da benzer hareketler vardı piyasada önemli bir duraklama var yukarı yön için yeni bir beklentiye girmek gerekir. Buradaki yönü hem yurtiçi hem yurtdışı haberleri özellikle dış ilişkilerimiz belirleyecek. S400 meselesinde atılan adımlar büyük ölçüde önemini koruyacaktır.Dışarıdaki hava ile korelasyonumuz halen devam etmektedir. Yabancı yatırımcının piyasada olmayışı şubat içerisinde takas da düşük bir oranda izlendi.

Teknik olarak bakacak olur isek 1527 ilk önemli destek seviyemiz ,1515 yukarıda ise 1550-1562 önemli


Morgan Stanley yayınladığı raporunda Türk varlıklarına karşı taktiksel pozitif olduklarını, Türk lirasının 6.80 seviyelerine kadar ineceğini düşündüklerini belirtti.

Enflasyonun TCMB tahminlerinden daha yukarıda gerçekleşmesi ve güçlü büyüme ile beraber TCMB nin gelecek toplantıda faizde değişikliğe gidilmeyeceğini ancak Şahin duruşunun korunacağını belirtttiler. Bizim de kurum olarak beklentimiz faizde en azından bu toplantı için değişiklik olmayacağı yönünde. Mart ayındaki toplantının daha önemli olacağını düşünmekteyiz.SPK BİST-50 hisselerinde de açığa satış yasağını kaldırdı. Yani BİST-30 kapsamına BİST 50 ye çıkardı. Kurul aynı zamanda bu işlemleri yaparken açığa satış tuşuna basmanın zorunlu olduğu konusunda yatırımcıların bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti.


Dolar

Küresel piyasalarda dolar haftalık bazda son 2 ayın en kötü performansına imza atarken Ağustos ayından bu yana kaydedilen en düşük seviyeleri test ediyor. Perşembe günü 7.01 seviyelerin altına kadar geri çekilme yaşandı. Türkiye risk primi 289 baz puan seviyesinde görülmekte. Dolar şu anda 7.01 tarafında takip ettiğimiz seviyeler 6,85 yukarı yönlü harekette 7,04-7,09 seviyelerini takip etmekteyiz.


Altın

Küresel altın fiyatları 1.9 trilyon dolarlık mali teşvik paketine dair beklentiler ile yükselirken Powellın Abd istihdam piyasasının tam bir toparlanmadan hala çok uzak olduğunu söylemesiyle düşüş eğilimine girdi.

Gram altın haftaya 410 tl civarında başladıktan sonra küresel altın fiyatlarındaki artış ve dolar tl deki yatay seyir ile 420 tlye yükseldi.küresel altın fiyatlarını da takip eden gram altın 410 tlye kadar düşüş gösterdi. Şu anda bu seviyelerden işlem görmektedir.

Abd

Ekonomik toparlanma beklentilerinin güçlenmesi ve aşı çalışmalarında sağlanan ilerleme ABD teşvik paketi beklentileri ile risk iştahı yüksek seyretti.haftanın 2. Yarısında ise ABD enflasyon ve istihdam verilerinin zayıf gelmesi ile ekonomik toparlanmanın tahmin edilmediği kadar güçlü gerçekleşmediği fiyatlandı. Yurtiçinde de benzer seyirler görüldü. Vaka artışı yavaşlıyor. Aşılama çalışmaları izleniyor. Avrupa’da aşılamalar hala çok düşük seviyelerde. Yurtiçinde ise 1. Doz aşı uygulanan kişi sayısı 3.2 milyonu buldu. 2. Doz aşılamalar ise halen devam ediyor. ABD başkanı Biden ve Ecb başkanı Lagarde tarafından mali desteklerin süreceği mesajları etkili oldu.


Risk Bildirimi Bu analizlerde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.