Hafta Kapanışına Doğru

Global risklerin arttığı bir haftayı geride bıraktık. ABD tarafında demokratların 1,9 trilyon Usd’lik teşvik paketine ek çocuk başına 3000 USD’lik bir destek daha açıklamaya çalışıyorlar. Yıllık büyüklüğü 120 milyar USD olması bekleniyor. Bu teşviklerin üst üste açıklanması enflasyon tarafında sert hareketlere neden olacaktır. Teşvik paketleri ilgili Temsilcileri Meclisi Başkanı Pelosi Şubat sonuna kadar tamamlamayı beklediklerini ifade etti. Çarşamba günü gelen enflasyon verisi yıllık bazda beklentilerin altında %1,4 olarak açıklandı. ABD tarafında enflasyonun gelen enflasyon verisiyle dolar endeksinde gerilemeler gördük. Ayrıca Almanya ve ABD tahvilleri arasındaki spreadin açılması da yukarı hareketleri destekliyor. CFTC'nin verilerine göre USD short pozisyonlar 7 haftanın en düşük seviyesinde. 1,2147’ye kadar ilerleyen parite’de kar satışlarını izliyoruz. 1,2057 seviyelerine çekilmesinden sonra 1,2285 seviyesine bir atak izlemeyi bekliyoruz.


Dolar TL tarafına geldiğimizde TL varlıklarda önceki raporlarımızda yazdığımız gibi değerlenme devam ediyor. Dolar TL 7,03 seviyesinde dengeleniyor. TL varlıklarda değerlenmenin en büyük sebebi Sayın Naci AĞBAL’ın piyasayı kendi şahin duruşuna inandırdığını düşünüyoruz. TCMB ekonomistler ve yatırımcılarla düzenli yaptığı toplantıyı gerçekleştirdi. Normalden farklı olarak toplantıya Başkan Naci AĞBAL katıldı. Başkan yine sıkı para politikası duruşunun altını çizdi. 2023 yılına kadar sıkı para politikasını %5 enflasyon hedefini koruyacağını ve tüm kararların fiyat istikrarı önceliğiyle alınacağını açıkladı. Sıkı para politikası duruşunda emin şekilde hareket edilmesi ve başkanın şahin duruşu bizce faizlerin üçüncü çeyreğe kadar %17’nin üzerinde kalmasını bekliyoruz. Bu duruş yabancı yatırımcıların TL varlıklara ilgisinin artmasını sağladı. 5 ocak ile biten haftada DTH’lar 2,13 milyar USD azaldı. Gerçek kişiler 1,38 milyar USD sattı, tüzel kişiler ise 0,75 milyar USD sattı. DTH’larda uzun süre sonra ilk kez hatrı sayılır bir düşüş gördük. Gerçek kişilerin satışı Başkanın sözüne olan güvenin arttığının göstergesi.


Borsa tarafında 1539 ile başladığımız haftada 1558’e kadar yükseldik ama kar satışlarıyla gerçekleşti. 1527 önemli ilk destek seviyemiz piyasanın bu seviyenin üzerinde kalması bizim için olumlu. 1527 altında 1517 ve 1508 seviyelerini takip edeceğiz. Şubat ayında daha önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi borsanın karışık seyri devam ediyor. 1551 üzeri hareketlerde 1570 ve 1585 seviyelerini takip edeceğiz. İyi gelen finansal tablolar piyasayı desteklemeye devam ediyor ama yabancı yatırımcıların son 3 haftadır üst üste satıcı tarafta olması, borsanın yukarı yönlü hareket etmesini güçlendiriyor. Diğer bir tarafta ise ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, piyasa yansıması yarattı. EREGL, SASA, HEKTS ve SİSE’nin bilançoları beklentimizden iyi gelmişti. EREGL’ye baktığımızda artan sıcak haddelenmiş rulo çelik fiyatları şirketin hasılatını artırdı. Artan navlun ücretleri Avrupa limanlarında sıcak haddelenmiş rulo çelik fiyatlarının ekstra artmasına neden oldu. Ayrıca demir cevheri fiyatlarıyla hurda çelik fiyatları arasındaki farkın birbirine yaklaşması EREGL’nin ark ocaklı tesislere karşı rekabet gücünün artmasını sağladı.


Önümüzdeki hafta yapılacak olan NATO Zirvesi öncesinde, Sn. Kalın’ın açıklamaları ve beraberinde hafta ortası Savunma Bakanı Akar’ın S400 konusunda Yunanistan ve Girit örneğini vererek kapıyı aralaması ABD ile anlaşmak için arka planda görüşmenin devam ettiğini işaret ediyor. Ayrıca 18 Şubatta merkez bankasının PPK toplantısı var. Toplantı ve Başkanın konuşması şahin duruşun nasıl devam edeceğine yönelik gösterge olacak. Biz bu toplantıda bir faiz artışı beklemiyoruz. Başkanın şahin duruşunu devam ettirmesini ve enflasyon üzerindeki baskının sürmesini bekliyoruz.UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. MARBAŞ Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.

www.marbasmenkul.com.tr

Genel Müdürlük: Aytar Cad. Metro İş Merkezi No:10 Kat: 1-2 Levent, Beşiktaş / İstanbul

T: 0(212)286 30 00

F: 0(212)286 30 50