Hafta Özeti 19-23 Nisan

Küresel olarak aşılama çalışmaları hız kazanırken, İsrail sokağa çıkarken maske takma zorunluluğunu kaldırıyor. Yurtiçinde vaka sayılarındaki artışa bağlı olarak, tedbirler sıkılaştırıldı. Türkiye’de aşılama çalışmaları hız kazanırken Ramazan ayı sonrasında tedbirlerde gevşeme bekleniyor. Yurt içi gündemde, Rusya ve Ukrayna arasında gerginlik tırmanırken, ABD-Rusya arasındaki ilişkilerdeki eksen kayması Türkiye’nin jeopolitik riskleri arasında şu sıralar öne çıkmaktadır. Yurt içinde, bu hafta önemli bir veri akışı beklenmezken, 22 Nisan Perşembe günü TÜİK Tüketici Güven Endeksi ve TCMB’nin PPK toplantı özeti bu haftanın odak noktası olacak. 23 Nisan Cuma günü ise Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndan ötürü yurt içi piyasalar kapalı olacak.


Euro Bölgesi’nde bu hafta Salı günü Almanya ÜFE, Perşembe ECB toplantısı ve Cuma günü ise Avrupa ve ABD’den PMI verilerinin açıklanması bekleniyor. Bu hafta Euro Bölgesinde ECB toplantısındaki açıklamalar takip edilirken, ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmaları izlenecek. ABD tahvil faizi %1,50 civarında seyrederken ABD TÜFE verisi beklentilerin üzerinde açıklandı. Buna rağmen, enflasyonist endişelerin piyasaları çok fazla baskılamadığını görüyoruz. sürecinde ilerleme kaydedilmesiyle, ABD’de ekonomik verilerde de canlanma görülüyor.19 Nisan Pazartesi:

Saat 11.00’de Euro Bolgesi Subat ayi Cari Islem Dengesi rakamlarinin aciklanmasi bekleniyor. (Onceki: 30,5 mlr Euro)


20 Nisan Salı:

İngiltere İşsizlik oranı saat tsi 09:00’da açıklanıyor. Önceki oran %5,0 iken, tahmin %5,2 olarak gerçekleşmesi yönünde. Günün bir diğer verisi olarak da Türkiye saati ile 09:00’da Almanya Üretici fiyat endeksi açıklanıyor.


21 Nisan Çarşamba:

İngiltere Tüketici Fiyat Endeksi saat 09:00’da açıklanıyor. Aynı zamanda İngiltere Çekirdek TÜFE’nin de bu saatte açıklanması bekleniyor. 17:30’da ise piyasalar ABD’den petrol stokları verisine odaklanacak.


22 Nisan Persembe:

Saat 10.00’da Türkiye Nisan ayı Tüketici Güven Endeksi TÜİK tarafından açıklanacak. 14,45’te Avrupa Merkez Bankası Mevduat Faiz Oranı belirlenecek. ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları 15:30’da açıklanırken, Euro Bölgesi Tüketici Güven Endeksi 17:00’de açıklanacak.


23 Nisan Cuma:

Saat 10:30’da Almanya Hizmet Sektörü verisi açıklanırken, Euro Bölgesi 11:00’de Hizmet Sektörü PMI açıklanacak. ABD Hizmet Sektörü Öncü PMI ise 16:45’te açıklanıyor.19 - 23 Nisan Haftalık Bülten
.docx
Download DOCX • 1.02MB