Faiz Sabit - Toplantı Metni Değil

TCMB Para Piyasası Kurulu, Şahap Kavcıoğlu başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıdan beklentilere paralel faiz oranlarında değişiklik kararı çıkmadı ve beklenilenden güvercin bir duruş sergilendi. Karar sonrası güne yüksek hacimle alıcılı başlayan ve 1.418 seviyesine kadar yükselen BIST-100 endeksinde birkaç dakika ile sınır kalsa da 1.398’e kadar geri çekilme, Dolar/TL’de ise 8,15’e kadar yükseliş izlendi. Endeks 15:00 itibarı ile 1.406’ya, Dolar/TL ise 8,11’e gelmiş durumda.


Toplantının en dikkat çeken detayı ise toplantı metninden eski başkan Naci Ağbal’ın sürekli olarak vurguladığı; gerekmesi halinde ek sıkılaştırma yapılacağı ve sıkı duruşun uzun müddet süreceği ibarelerinin çıkartılması oldu.


Faiz kararından ziyade konuşma metnindeki bu ufak değişikliklerin piyasalarda etkisi yüksek görünüyor. 8,05’e kadar gevşeyen Dolar/TL’de tekrar 8,10-8,20 bandına geri dönüldü. Borsa İstanbul ilk anda satıcılı bir seyre dönse de 1.400 seviyesinin üzerinde kalınması halinde bu hafta ve önümüzdeki hafta yükseliş trendinde bir istikrar beklememiz mümkün.


İlerleyen aylardaki PPK toplantılarına gidilirken yeni gündem, hangi ay faiz indiriminin başlayacağı sorusu olacak. Eski toplantı metinlerinden çıkartılan ibarelerle birlikte ilave faiz artırımı ihtimali neredeyse tamamen masadan kalktı.


Artık gözlemlenecek veri enflasyondaki görünüm, dolaylı olarak tahmin edilmeye çalışılacak konu ise faiz indirimi döngüsünün hangi ay başlayacağı olacak. Kur üzerindeki baskının kalkmamış olması ise enflasyon görünümüne olumsuz katkısına devam edecek gibi görünüyor.