• Soner Kuru

Enflasyon Notumuz

TÜİK, 2020 ocak ayı enflasyonunu yayınladı, enflasyon aylık bazda %1,35 yıllık bazda ise %12,15 olarak gerçekleşti. Piyasa beklentisi %1,10'idi, beklentilerin biraz üzerinden bir enflasyon rakamı ile karşı karşıyayız. Alt kalemleri incelediğimizde ise;


Gıda tarafında aylık %4,65 gibi bir enflasyon rakamı görüyoruz. %1,35'lik rakama %1,02 ile puan bazlı en çok etki eden sektör gıda tarafı olmuş. Ocak ayları gıda enflasyonu noktasında kritik bir aydır, 2019 ocak ayında gıda enflasyonu aylık bazda %6'nın üzerinde gelmişti.


Mevsimsel koşullar itibariyle giyim ve ayakkabıda aylık %6 düşüş var, çünkü bu sektör kış sezonunu kapatıp yaz sezonuna başlayacak. 1,35’lik rakama 0,46 puan buranın olumlu anlamda etkisi olduğunu görüyoruz.


Yıllık bazda baktığımızda ise haberleşme ve iletişim %2; eğlence ve kültür %5 ile enflasyona karşı mücadele etmiş sektörlerimiz olarak öne çıkıyor.


Yıllık 12,15 olan enflasyonun 2,55’i alkollü içeceklerden geliyor, sepetteki ağırlığı %6; yani düşük olmasına rağmen bu sektörün yıllık enflasyonu %42 olarak gerçekleşti.


Konut tarafında fiyatlar yükselmeye başladı, yıllık konut enflasyonu %14,76 ve 12,15'lik yıllık enflasyonun 2,11’i buradan geliyor.


2020 yılı, geneli itibariyle baz etkisinin olumlu etkisini yitirdiğimiz bir dönem. Genelde dalgalanmanın yaşandığı yıldan sonraki yıl, baz etkisiyle birlikte ciddi toparlanma görünür ama asıl manzara bir sonraki yıl ortaya çıkar, haliyle 2018’deki dalgalanmayı 2019’da düzelttik 2020’de ise asıl süreç başlıyor.

S&P yıl sonu enflasyon beklentisi %11,3 hedef. Cumhurbaşlanlığı yıllık programda ise %8,5 hedefini görüyoruz. TCMB ise yıl sonu beklentisi ise 8,2 olarak görünüyor.

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.