Borsada Yabancı Takası Yükseliyor

Küresel ortam ve Türkiye özelindeki makro dengeler 2019 ikinci yarıdan itibaren Borsa İstanbul’u desteklemeye devam ederken, yabancı takaslarının son dönemde artış kaydettiğini görüyoruz.


2019 yıl genelinde %63 – 65 civarında seyreden yabancı takasları kasım sonu ve aralık ortasında sert düşüşlerle %59’a kadar gerilemişti, bu gerilemenin, piyasaya gelen bazı kaynak haberlerine göre yabancı yatırımcı mülkiyetindeki bazı hisselerin bir Türk bankasına rehin verilmesi ile meydana geldiği belirtilmişti.


Neticede yabancı takaslarının düşüş gösterdiği bu süreçte endeks 93.000’lerden 115.000’lere kadar yükselirken; bu yükseliş, ağırlıklı yerli yatırımcıların BIST 50 dışı hisselerde yaptığı alımlarla gelmişti.


Özellikle İran ABD gerginliğinden sonra 110.000’den başlayan ve endekste rekor seviyeleri getiren yükselişte, önceki durumdan farklı olarak endeks hisselerine gelen yabancı alımlarının ağırlık kazandığını takip ediyoruz. 13 ocakta %61 olan yabancı takası 21 ocak itibariyle %65,58’ kadar yükselmiş durumda. Bu dönemde yabancı ilgisinin hangi sektörlerde yoğunlaştığını incelediğimizde ise bankacılığın ön plana çıktığını görüyoruz.


83.500’den 120.000’e kadar yerli önderliğinde yükselen endekste, küresel ortamda bir bozulma olmaz ise, bundan sonra direksiyona tekrardan yabancı takasları geçecek gibi görünüyor.