• Soner Kuru

Borsada Yabancı Takası Yükseliyor

Küresel ortam ve Türkiye özelindeki makro dengeler 2019 ikinci yarıdan itibaren Borsa İstanbul’u desteklemeye devam ederken, yabancı takaslarının son dönemde artış kaydettiğini görüyoruz.


2019 yıl genelinde %63 – 65 civarında seyreden yabancı takasları kasım sonu ve aralık ortasında sert düşüşlerle %59’a kadar gerilemişti, bu gerilemenin, piyasaya gelen bazı kaynak haberlerine göre yabancı yatırımcı mülkiyetindeki bazı hisselerin bir Türk bankasına rehin verilmesi ile meydana geldiği belirtilmişti.


Neticede yabancı takaslarının düşüş gösterdiği bu süreçte endeks 93.000’lerden 115.000’lere kadar yükselirken; bu yükseliş, ağırlıklı yerli yatırımcıların BIST 50 dışı hisselerde yaptığı alımlarla gelmişti.


Özellikle İran ABD gerginliğinden sonra 110.000’den başlayan ve endekste rekor seviyeleri getiren yükselişte, önceki durumdan farklı olarak endeks hisselerine gelen yabancı alımlarının ağırlık kazandığını takip ediyoruz. 13 ocakta %61 olan yabancı takası 21 ocak itibariyle %65,58’ kadar yükselmiş durumda. Bu dönemde yabancı ilgisinin hangi sektörlerde yoğunlaştığını incelediğimizde ise bankacılığın ön plana çıktığını görüyoruz.


83.500’den 120.000’e kadar yerli önderliğinde yükselen endekste, küresel ortamda bir bozulma olmaz ise, bundan sonra direksiyona tekrardan yabancı takasları geçecek gibi görünüyor.

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.