• Serhat BAŞKURT

BORSA İÇİN YENİ ŞEYTAN ÜÇGENİ: KISITLAMALAR, PPK BELİRSİZLİĞİ VE AŞI HABERLERİ

Covid vakaları her geçen gün yükselirken Dün akşam kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanımız yeni kısıtlamaları açıkladı. Hafta sonları tedarik ve üretim zincirlerinin aksayamayacağı şekilde 10:00 ile 20:00 saatleri dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Restoran ve kafeler sadece paket servis ile hizmet verebilecek. Alışveriş merkezleri, marketler restoranlar, berberler ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma süreleri 10:00 ile 20:00 arasında sınırlandırılacak. Bu maddeler başlıca önemli kısıtlamalar oldu. Ayrıca İl Hıfzısıhha Kurulları bu sınırlamaları genişletebilecekler.

Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edilen yasaklar Avrupa’daki yasaklarla kıyaslanınca daha gevşek olduğunu görüyoruz. Avrupa geneline baktığımızda eğlence mekanları genel olarak ay sonuna kadar kapalı. Avrupa’da ülke çapında tek sokağa çıkma yasağı uygulayan ülke Fransa. Fransa’da geniş kapsamlı kısıtlamalar 30 Ekim tarihinde uygulanmaya başlandı. Geniş kapsamlı kısıtlamalar Macron’un ilk açıklamasına göre 1 Aralık tarihine kadar devam edecek. Kısıtlamalar başladığından beri 13 gündür Fransız endeksi CAC 40 yükselişine devam ediyor. CAC 40 13 günde %21,29 yükseldi.

Fransa kadar kapsamlı kısıtlamalara gitmedik zaten vaka sayılarımızda Avrupa ülkelerine göre daha düşük durumda. Kısıtlamaları olumlu görüyoruz. Vaka sayılarının kısıtlamalarla beraber düşeceğini ve bu süreci hızlıca atlatacağımızı düşündüğümüzde borsamız için uzun süreçli bir satış baskısı öngörmüyorum. Moderna ve Pfizer’den gelen olumlu aşı haberleri piyasaları olumlu etkilemeye devam edecektir. Pfizer dün itibariyle ABD’de 4 eyalette aşı dağıtımına başladı.Borsamızda etkili olacak diğer etken Perşembe günkü TCMB’nin PPK toplantısı. Bloomberg’in anketine göre piyasa 475 baz puan faiz artışını bekleniyor. 20 ekonomistin katıldığı ankette yeni başkan Naci Ağbal’ın yüklü bir faiz artışı yapması bekleniyor. Son merkez toplantısından bu yana piyasada fazlasıyla değişiklik oldu. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ile politika faizi arasındaki fark iyice açıldı. TCMB politika faizi 10,25 iken ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti 14,72’ye ulaştı. Farkın bu kadar fazla açılması faiz artırımı beklentisi üzerindeki baskıyı artırıyor.Geçtiğimiz hafta yeni TCMB başkanı ve yeni maliye bakanı atamalarından sonra piyasada yeni ekonomi planı beklentisiyle yükselmeye başladı. Süreç boyunca Cumhurbaşkanımızın ekonomiyle ilgili olumlu açıklamalarıyla beraber borsa yükselmeye devam etti. TCMB Başkanının değişmesi piyasada faizlerin artırılacağı beklentisini oluşturdu. Piyasa genel olarak 400-450 baz puan artışı fiyatladığını düşünüyoruz. Dün yeni kısıtlama beklentileriyle borsa düştü. Faiz artırımının gelmesiyle aofm ve politika faizi arasındaki bandın kapanmasıyla borsada tekrardan alıcıların güçleneceğini düşünüyoruz. Perşembe saat 14:00’a kadar hem PPK belirsizliği hem yeni kısıtlamalar borsa üzerinde baskı kurmaya devam edecektir.

Aşı Haberleriyle Yükselen Yıldız


Aşı haberlerinin sürekli gelmesiyle emtialar toparlanmaya devam ediyor. Bizim hisse bazlı takip etmemiz gereken en önemli emtialardan biri haddelenmiş rulo çelik. Ülkemizdeki en büyük haddelenmiş çelik ihracatçısı Ereğli Demir Ve Çelik Fabrikaları. Eregl ve HRC arasında doğrudan korelasyon bulunmaktadır. HRC tarafındaki toparlanmalar eregl için pozitif etki olacaktır.


13 Kasım 2020’de AB Komisyonu Türk sıcak haddelenmiş çeliğinin Avrupa’ya maliyetinin altına satıldığı iddiası üzerine açılan damping soruşturmasının parçası olarak gümrüğe kaydedilmesini istedi. Gümrüğe kaydetme işlemi 14 Kasım 2020’de başladı ve 9 ay boyunca devam edecek. Eğer soruşturma sonucu damping yapıldığı kararı verilirse geçmişe dönük tarife uygulanabilecek. Bu durum eregl’yi olumsuz etkiliyor. TİM rakamlarına göre toplam çelik ihracatımızın %34’ünü AB bölgesine yapıyoruz.Eregl’ye teknik olarak baktığımızda AB’den gelen haberin satış getirdiğini görüyoruz. Bir önceki yükselen kanalımızın üst trendine kadar çekilmiş durumda. 10 periyotluk hareketli ortalamayı aşağıya kırdı. Şuan fibo 1.618’e doğru çekilmeye devam ediyor. Kısıtlama baskısının borsaya genel etkisi ve PPK belirsizliği bu satışlara etkili. Bir önceki yükselen kanalımıza girip fibo 1.618’den dönmesi beklentimiz içerisindedir. Fibo 1.618’in kırılması durumunda MA 40’a kadar bir çekilme bekliyoruz.
Risk Bildirimi Bu analizlerde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.

117 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör