top of page

BİLANÇO DÖNEMİ BEKLENTİLERİMİZ

Güncelleme tarihi: 11 Eki 2022

2022 3. Çeyrek Bilanço Beklentilerimiz


Merkez Bankalarından borsalara çelme; Eylül’ün ilk on günü devam eden kuvvetli alımlar daha sonra yerini sert düzelmeye bıraktı. Banka endeksi Eylül’de %9 gerilerken, BIST-100 endeksi de ayı yatay seviyede kapattı. Özellikle ABD ve Avrupa da küresel durgunluk beklentisi ve bozulan enflasyon beklentileri ile merkez bankaları faiz artırım yoluna giderek piyasaların önünü kesti. Yabancı Paylarında Yeniden Düşüş: Borsa İstanbul verilerine göre yabancılar Eylül ayında ne5t 641 milyon dolar satış yaptılar. En çok satılan hisse senetleri arasında 172,1 milyon dolar ile Türk Hava Yolları oldu. Yabancılar eylül ayında en çok ilgi duyduğu sektörler ise bankacılık sektöründe özelinde ise 47,1 milyon dolar ile garanti bankası oldu. Bankaları ön plana çıkartıyoruz: Özellikle Garanti Bankası özelinde Düşük mevduat faizleri ve mevduata göre yüksek kredi faizi buna bakarak iyi bir mevduat kredi makası olduğunu görüyoruz. Enflasyonun hala yüksek oluşu ve TÜFEX gelirlerinin hala yüksek oluşu bankalara olan ilginin tekrar ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Yüksek kar artış tahminimiz sadece marjların iyileşmesi ve net faiz gelirindeki güçlü artış tahminimize dayanmıyor, ayrıca bankanın güçlü komisyon ve ücret gelir tabanı da kar momentumuna önemli bir destek vermeye devam edecek.

Cazip Holding İskontosu: Bu sektörde özellikle Koç Holding ön plana çıkartıyoruz. Başta Holdingde ağırlığı bulunan Yapı Kredi bankasının bu sene yüksek karlılığı ve Enerji ve Otomotiv tarafında da gelirlerin yüksek olmasıyla sadece 6 ayda 322 milyar TL bir ciro elde etti. Yılsonuna bu ciroyu 1 trilyon TL ye yakın büyüklüğe çıkartabileceğini düşünüyoruz. Uygun çarpanlarıyla ön planda tutmaya devam ediyoruz.

Borsanın Enerjisi: Covid-19 salgını sonrasında ekonomik aktivitelerin canlanması ülkelerin ekonomik toparlanma sürecine girmesiyle dünya genelinde elektrik fiyatlarında bir artışa sebep oldu. Birde buna Rusya-Ukrayna savaşı eklersek bazı sektörlerde arz sıkıntısı nedeniyle kar marjları yükseldi. Özellikle Tüpraş gelirlerinde motorin ve Jet yakıtlarında marjların tekrar yukarı ivmelenmesi ve bu ürünlerin gelir için de ki payının yüksek olması üçüncü çeyrek bilançolarında beklentimizi artırdı.

Havacılık cazibesini koruyor. 2022 de ulaştırma endeksinin rüzgârı esti. BİST ULAŞTIRMA endeksi özellikle Türk Hava yolları önderliğinde bu sene %280 getiri sağladı.

Yüksek doluluk oranları ile 2019 verilerini yakalayan Türk Hava Yolları Jet yakıt endeksimiz 2 Eylül haftası %9-10 civarı düşüş gösterdi, 3Ç genelinde 2Çe göre %9-10 civarı daha ucuz yakıt depoladı. Karlılığı bu çeyrek çok güçlü bekliyoruz. Yılsonu ise 1,5 milyar $ karlılık uzak olmadığını düşünüyoruz.


Tüketici Fiyat Endeksi, Eylül 2022

TÜFE'deki değişim 2022 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %3,08, bir önceki yılın Aralık

ayına göre %52,40, bir önceki yılın aynı ayına göre %83,45 ve on iki aylık ortalamalara göre

%59,91 olarak gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %30,76 ile haberleşme oldu.

Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %117,66

ile ulaştırma oldu.

BİLANÇO DÖNEMİ BEKLENTİLERİMİZ
.pdf
Download PDF • 1.59MB

bottom of page