• sbaskurt

ARÇELİK 4Ç20 FİNASAL TABLO ANALİZİ4Ç20 net kâr piyasa beklentisinin açık ara üzerinde geldi. Piyasa 934 mn TL net kâr bekliyordu. Arçelik 4Ç20’de 2.878,99mnTL net kâr açıkladı. Geçen yıla kıyasla %207 net kârın arttığını görüyoruz. Net kar marjı geçen yıla kıyasla 5,9 puan artış göstererek %8,7 seviyesine geldi. Güçlü operasyonel performans net kârlılığı olumlu etkiledi. Orta vadeli hammadde maliyetlerinin yatay seyretmesiyle net kardaki büyümeye destek oldu.


Piyasa beklentisi üzerinde gelen net kâr üzerin-de satışlardaki yükseliş ve genel yönetim giderleri dışındaki giderlerin düşüşünün etkisi var. Covid ile beraber hem Avrupa hem de Türkiye’de artan talep satışları olumlu etkilemiş. Geçen yıla göre satışlarında %59,7’lik artış gerçekleşerek 13,3 milyar TL’ye yükseldi. Beklenti-lerin çok üzerinde gelen satışlar ihracat pazarındaki büyümenin devam etmesiyle gerçekleşti.


Piyasa beklentisi üzerinde gelen net kâr üzerinde satışlardaki yükseliş ve genel yönetim giderleri dışındaki giderlerin düşüşünün etkisi var. Covid ile beraber hem Avrupa hem de Türkiye’de artan talep satışları olumlu etkilemiş. Geçen yıla göre satışlarında %59,7’lik artış gerçekleşerek 13,3 milyar TL’ye yükseldi. Beklentilerin çok üzerinde gelen satışlar ihracat pazarındaki büyümenin devam etmesiyle gerçekleşti.


4Ç20’de FAVÖK 5.064mnTL geldi. Geçen yılın aynı dönemine göre FAVÖK’te %114 büyüme var, çeyreksel olarak baktığımızda %42,06’lı bir FAVÖK büyümesi söz konusu. FAVÖK’teki artışta satışların yükselmesi ve başarılı gider yönetimi etkili oldu. Şirketin FAVÖK marjı yıllık bazda 5 puan yükselişle %14,2 seviyesine geldi. Şirketin 4Ç20 net borcu çeyreksel olarak biraz geriledi ve 5.07mnTL’ye geriledi. Net borç / FAVÖK oranı %26,47 düşüşle 1,00X seviyesine geriledi.


Finansal tablolardaki güçlü performansta TL’nin değer kazanması ve Euro’nun Dolar’a karşı de-ğer kazanması etkili oldu. Şirketin bu yılın ilk yarısında iç talep ve ihracattaki büyümeden olumlu etkilenmesinin devam etmesini bekliyo-ruz. 2020’deki hammadde fiyatlarındaki yatay seyrin ekonomik toparlanma sonrası artmasını bekliyoruz. Artan hammadde maliyetleriyle be-raber kar marjlarında normalleşme bekliyoruz.

Arçelik için orta vadeli hedef fiyatımız 38,25 TL.


2020 yılında şirket beklentilerini büyük başarıy-la yerine getirmiş durumda. 2021 yılında ise 2020’nin yüksek performansını göz önünde bu-lundurup daha muhafazakar hedefler geldi. Şirket 2021 yılında ciro büyümesinde Türkiye’de %15-20 uluslararası %5 büyüme bekliyor. Konsolide ciro büyümesi yaklaşık %20. 2021 yılı favök marjı beklentisi %11. İşletme sermayesi / ciro oranı ise %25. 2021 yılında şirketin yaklaşık 220 milyon Eur yatırım harcaması yapması bekleniyor.


GELİR TABLOSUNAKİT VE BORÇ PROFİLİ
PİYASA ÇARPANLARIPİYASA ÇARPANLARI

ARÇELİK 4Ç20 analiz
.pdf
Download PDF • 710KB


Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen

bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel

görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler,mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı

verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

MARBAŞ Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.

İletişim Bilgileri


Aytar Cad. Metro İş Merkezi No: 10 Kat: 1 Levent, Beşiktaş - İstanbul

+90 (212) 286 30 00

+90 (212) 286 30 50

iletisim@marbasmenkul.com.trwww.marbasmenkul.com.tr

Pzt-Cum: 09:00 → 18:15

45 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.