Anadolu Efes 4Ç Bilanço Değerlendirmesi


Anadolu Efes 4Ç Bilanço Değerlendirmesi
Download • 1.56MBAnadolu Efes (AEFES)


Yurt İçi Satışlar Daralırken, Yurt Dışı Satışlarla Gelen Toparlanma Etkisi


Sektör Görünümü

Turizm ve otelcilik sektöründe pandemi dolayısıyla sürdürülen koronavirüs tedbirleri yurt içinde otellerin kapanması ve turizm gelirlerinin azalmasına paralel olarak alkol tüketimi gerileme kaydetti. Otel, bar ve cafelere gelen kısıtlamalar ve haftasonu alkol satışı yasağı, yurt içinde alkol satışlarının gerilemesine sebep oldu. Yurt dışında alkol tüketimi koronavirüs kısıtlamalarından az etkilenirken, Anadolu Efes’in satışlarında destekleyici rol oynadı.

Şirketin geçen seneki satışları yılın aynı döneminde 5.082.415.000 TL olarak açıklanmıştı. Bu yılki rakamlar ise geçen seneye göre %26,3 artış göstererek 6.419.045.000 TL oldu. Bir önceki çeyreğe göre Net Satışlar %26,55 azaldı. Satışların Maliyeti son açıklanan çeyreklik finansallarda 4.093.172.000 TL olarak izlendi ve Brüt Kar 2.325.873.000 TL oldu. Esas Faaliyet Karı geçen senenin aynı dönemine göre %59,24 artış, bir önceki çeyreğe göre ise %83,93 azalış göstererek 255.692.000 TL oldu. FAVÖK ise 901.973.000 TL olarak açıklanarak bir önceki çeyreğe göre %56,63 gösterirken, bir önceki seneye göre %46,85 arttı. Firmanın Net karı ise 86.345.000 TL olarak açıklandı.


Son çeyrek finansallarında 4.093.172.000 TL olarak açıklanan Satışların Maliyeti Brüt Kar Marjını %36,23'a getirmiştir. Geçen yılın aynı dönemine göre Brüt Kar Marjında azalış kaydedilmiş (Önceki: %39,28), bir önceki çeyreğe göre ise azalış yaşanmıştır (Önceki: %40,59). FAVÖK marjı %14,05 olarak gerçekleşmiş, geçen senenin aynı dönemine göre artış kaydetmiştir (Önceki: %12,09). FAVÖK marjında bir önceki çeyrek rakamlarına oranla azalış kaydedilmiştir. Net Kar Marjı düşüş gösterip %1,35 olmuştur, geçen yılın aynı dönemine göre azalış görülmüştür (Önceki: %3,85). Bu marjda bir önceki çeyrek rakamlarına göre de azalış gözlemlenmiştir (Önceki: %5,26).


Anadolu Efes, 4Ç finansal sonuçları beklentilerin biraz üzerinde açıklandı. Net Satışlar 6,419 mn TL olarak açıklanarak beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşti. (beklenti: 6,237 mn TL) FAVÖK 902 milyon TL açıklanarak beklentilerin altında gerçekleşti. (Beklenti: 1,073 mn TL) Şirket 4Ç’de 86 milyon TL net kar açıklayarak, beklenti olan 56 mn TL’nin üzerinde net kar açıkladı. 2020 son çeyreğinde bira grubunda uluslararası operasyonlarda konsolide satış hacmi %2,6 artış gösterirken, Türkiye’deki satış hacmi %13,4 daralmıştır. 2021 yılında yurt içi bira satış hacminde tek haneli artış beklenmektedir. Toplam bira satışı 36,2 milyon hektolitre olarak gerçekleşerek 2019 rakamlarına göre değişiklik göstermemiştir.Yurtdışı satış hacimlerindeki güçlü duruş konsolide satış hacimlerinin düşmesini engellemiştir. Şirket yönetimi Meşrubat grubunda ise yıllık %4-6 arası büyüme beklemektedir. Kur etkisinden arındırılmış net satışlarda ise %15 büyüme beklentisi öngörülmüştür.


Şirketin bu çeyrekte net borcu 281 mn TL azalmıştır. Böylece net Borç/FAVÖK oranı 0,77’e gerilemiştir, önceki çeyreklere baktığımızda daha FAVÖK’ün net borcu kapama gücünün artış gösterdiği kaydedilmiştir. Bu çeyrekte FAVÖK marjı önceki iki çeyrekten farklı olarak %20 seviyesinin altına gerileyerek %14 olarak açıklanmıştır. FAVÖK marjı yıllık bazda ise 180 baz puan artmıştır. Yıllık konsolide bazda FAVÖK Marjı %17,8 seviyesine yükseliş göstermiştir. Net kar marjı ise %1’e gerilemiştir. Satışlar ve net kardaki güçlü büyüme şirketin değerlemesini cazip kılmaktadır. Yönetim Kurulu kararına göre Anadolu Efes, pay başına 1,9348 TL nakit kâr payının 28 Mayıs 2021 tarihinde dağıtılmasını Olağan Genel Kurul’a teklif edecektir.


Satış projeksiyonunda şirketin toplam hektolitre bazında bira satış hacmi hesaplanıp, IMF küresel büyüme tahminlerine göre talepteki sapmalar incelenmiştir. Alkolsüz içecek satış hacminde ise ortalama hacim üzerinden satış hacimleri hesaplanmıştır. İlerleyen yıllardaki satış fiyatları için fiyat tahminleri öngörüsünde, tahmini vadeli döviz kurları göz önünde bulundurularak net satışlar bulunmuştur. Bunun üzerinden de ilerleyen yıllarda litre başına düşen satış fiyatı ortalaması tahmin edilmiştir. Faaliyet giderleri ve satışların maliyetindeki kırılımlarda, ölçek ekonomisinden faydalanılarak önümüzdeki yıllarda iyileşme olacağı varsayılmıştır.

Değerlememizde, net satışlarda %15,43 birleşik büyüme öngörülmüştür. Şirketin beta değeri 1,03 olarak kabul edilmiş olup, ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti ise %18,96 olarak hesaplanmıştır. Risksiz getiri oranı %18, hisse risk primi %5,5 olarak varsayılmıştır. İndirgenmiş nakit akımı analizi yöntemine göre şirketin önümüzdeki 5 yılda üreteceği serbest nakit akımları projekte edilmiştir. Yaptığımız İNA çalışmasında hisse fiyatı için öngördüğümüz hedef fiyat 35,50 TL’dir.


Yusuf Topçu – Araştırma Müdürü

ytopcu@marbasmenkul.com.tr

Zafer Anık – Araştırma Uzmanı

zanik@marbasmenkul.com.tr


Uyarı Notu:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Marbaş Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.