AKBANK 4Ç20 FİNANSAL TABLOLAR ANALİZİ

Akbank 2020 4. Çeyrekte 1,848 milyon TL net kar açıkladı. Piyasanın beklentisi 1.660 milyon TL’nin %11,3 üzerinde bir net kar geldi. Akbank bir önceki döneme göre %21,4 geçen yılın aynı dönemine göre %39 yükseldi. Özsermaye karlılığına baktığımızda %12,1 seviyesinde geldi. Geçen yıl özsermaye karlılığı %10,9 olarak açıklanmıştı. Karşılık öncesi gelirler çeyreklik olarak %38 geriledi. Bu düşüşte 1.6 milyar net alım/satım kaleminin etkisi ön plana çıkıyor. Çekirdek gelirlere baktığımızda (komisyon+faiz) çeyreksel bazda %8 artış gerçekleşmiştir.Net ücret gelirlerine baktığımızdaysa %16’lık gerileme mevcut.

Kredi/mevduat makası çeyreksel baktığımızda 72 baz puan daralmasına rağmen menkul kıymet getirilerinin yükselmesi ile net faiz marjındaki daralmayı 8 baz puan seviyesinde tutmuştur.


Son çeyrekte karşılık giderlerindeki azalış karlılıktaki artışı açıklamaktadır. Akbank 2020 4. Çeyrekte 2.1 milyar TL’lik krediyi ikinci gruptan üçüncü guruba aktardı. Takip oranı 50 baz puanlık arttı ve %6,8 oranına yükseldi. Ertelenen kredilere baktığımızda son çeyrekte %27,27 düştü. TL’nin güçlenmesi ve birinci – ikinci gruplara karşılık ayrılmamasının etkisiyle beraber risk maliyetleri 320 baz puandan 130 baz puana geriledi. Bankanın risk maliyetleri kendi beklentisinden daha iyi bir sonuç elde etti. 2021 yılında net risk maliyetinin 200 baz puanın altında kalması hedefleniyor.


Değerlendirme

Akbank’ın finansal tablolarını hisse için olumlu olarak değerlendiriyoruz. Akbank için 10.05 hedef fiyat ile ‘’AL’’ tavsiyesi veriyoruz. Beklentilerin üzerinde gelen son çeyrek karına olumlu tepkinin devam etmesini bekliyoruz. Banka yönetimi genel kurulun geçen sene olduğu gibi bu senede Mart ayında yapılabileceğini açıkladılar.


UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. MARBAŞ Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.

www.marbasmenkul.com.tr

Genel Müdürlük: Aytar Cad. Metro İş Merkezi No:10 Kat: 1-2 Levent, Beşiktaş / İstanbul

T: 0(212)286 30 00

F: 0(212)286 30 50