• sbaskurt

AKBANK 4Ç20 FİNANSAL TABLOLAR ANALİZİ

Akbank 2020 4. Çeyrekte 1,848 milyon TL net kar açıkladı. Piyasanın beklentisi 1.660 milyon TL’nin %11,3 üzerinde bir net kar geldi. Akbank bir önceki döneme göre %21,4 geçen yılın aynı dönemine göre %39 yükseldi. Özsermaye karlılığına baktığımızda %12,1 seviyesinde geldi. Geçen yıl özsermaye karlılığı %10,9 olarak açıklanmıştı. Karşılık öncesi gelirler çeyreklik olarak %38 geriledi. Bu düşüşte 1.6 milyar net alım/satım kaleminin etkisi ön plana çıkıyor. Çekirdek gelirlere baktığımızda (komisyon+faiz) çeyreksel bazda %8 artış gerçekleşmiştir.Net ücret gelirlerine baktığımızdaysa %16’lık gerileme mevcut.

Kredi/mevduat makası çeyreksel baktığımızda 72 baz puan daralmasına rağmen menkul kıymet getirilerinin yükselmesi ile net faiz marjındaki daralmayı 8 baz puan seviyesinde tutmuştur.


Son çeyrekte karşılık giderlerindeki azalış karlılıktaki artışı açıklamaktadır. Akbank 2020 4. Çeyrekte 2.1 milyar TL’lik krediyi ikinci gruptan üçüncü guruba aktardı. Takip oranı 50 baz puanlık arttı ve %6,8 oranına yükseldi. Ertelenen kredilere baktığımızda son çeyrekte %27,27 düştü. TL’nin güçlenmesi ve birinci – ikinci gruplara karşılık ayrılmamasının etkisiyle beraber risk maliyetleri 320 baz puandan 130 baz puana geriledi. Bankanın risk maliyetleri kendi beklentisinden daha iyi bir sonuç elde etti. 2021 yılında net risk maliyetinin 200 baz puanın altında kalması hedefleniyor.


Değerlendirme

Akbank’ın finansal tablolarını hisse için olumlu olarak değerlendiriyoruz. Akbank için 10.05 hedef fiyat ile ‘’AL’’ tavsiyesi veriyoruz. Beklentilerin üzerinde gelen son çeyrek karına olumlu tepkinin devam etmesini bekliyoruz. Banka yönetimi genel kurulun geçen sene olduğu gibi bu senede Mart ayında yapılabileceğini açıkladılar.


UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. MARBAŞ Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.

www.marbasmenkul.com.tr

Genel Müdürlük: Aytar Cad. Metro İş Merkezi No:10 Kat: 1-2 Levent, Beşiktaş / İstanbul

T: 0(212)286 30 00

F: 0(212)286 30 50


37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.