• Serhat BAŞKURT

AŞI PETROL PİYASASINI KURTARABİLİR Mİ?

WTI petrol Cuma günü haftanın en yükseğinin altında kapattı. Satış baskısının altındaki etkenlere bakarsak, hızla yükselen covid-19 vakaları ve küresel talebin toparlanması üzerindeki olumsuz etkiler, aşının bulunmasına rağmen lojistikte çıkacak sıkıntılar, Avrupa'nın tekrar kapanmaya başlaması gibi etkenler petrol fiyatları üzerinde baskı kurdu. Diğer önemli gelişme ise ABD'nın en önemli Shaleoil havzalarından Permian havzasındaki dönüm başına maliyetin $17.000'dan $5.000'a düşmesi. Maliyetlerin düşmesi petrol fiyatlarının aşağıya çekileceği algısı oluşturdu.


Piyasadaki boğaları güçlenmesini hafta başında başında Pfizer Inc. tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının %90 etkili olduğunu gösteren veriler sağladı. Bunun yanında OPEC+'ın üretim kesintilerinin gevşetilmesini geciktirebileceği yönündeki açıklaması da piyasayı destekledi.


Kısa Vadeli Petrol Piyasası


Geçtiğimiz haftaya baktığımızda beklenmedik haberlerin fiyatlamalarını gördük.

Pazartesi günü olumlu aşı haberi ve ekonomilerin beklenenden daha hızlı toparlanacağına dair umutlar fiyatları 2 eylül'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasını sağladı. Haftanın kalanındaysa aşının bulunmasına rağmen lojistik sıkıntılarının ortaya çıkacağına odaklandık. Lojistik sıkıntısı piyasanın yıl sonuna kadar arz bolluğundan kurtulamayacağına dair kanıtı oldu.

Salı günü gelen Amerikan Petrol Enstitüsü'nün haftalık envanter raporu ham petrol stoklarının 5,1 milyon varil düştüğü yönündeydi. Bu haber piyasa için olumluydu ama Perşembe günkü EIA'nin (enerji bilgi dairesi) ham petrol stokları raporunda piyasa -0,913M varil düşüş beklerken 4,278M varil artış gerçekleşti. Bu veri piyasayı çok olumsuz etkiledi ardından artan endişelerle fiyatların düştüğünü gördük.Teknik Analiz


Günlük grafiğimize baktığımızda yükselen trend gücünü artırıyor. Fiyat 50 ve 200 günlük hareketli ortalamaların üzerinde seyretmeye devam ediyor. Önümüzde 41,48 ve 43,54 dirençleri var. Fiyat 41,48 direncinden daha önce döndüğünde güç toplamak için 36,15 seviyesine kadar çekilmişti. 36,15 kısa vadeli önemli bir destek çünkü daha önce fiyat bu seviyeyi çok fazla test etti ama kıramadı. 36,15 öncesinde 50 ve 200 günlük ortalamaların aşağıya doğru kırılması gerekecek. Şuan için 39,20'de 50 günlük hareketli ortalama bulunuyor. 20 kasımda aralık kontratlarının vadeleri doluyor bu yüzden 39,20 seviyesi iyi bir tepki yeri olarak görülebilir.


Uzun Pozisyon Senaryosu


39,20'nin üzerinde alıcıların güçlenmesi durumunda 41,48 ve 43,54 seviyelerinin geçilmesi beklenecektir. Ardından 46,49'daki fibonacci seviyesine ulaşması beklenecektir. Bu senaryoda stop seviyesi olarak 38,77 seviyesi veya 50 günlük hareketli ortalama kullanılabilir.


Kısa Pozisyon Senaryosu


Fiyatın 50 günlük hareketli ortalamayı aşağıya kırmasıyla tetiklenecektir. ilk hedefler 38,77 ve 36,15 seviyeleri olacaktır. Olumsuz haberlerin artması piyasadaki satıcıları artırabilir. Vade sonunun yaklaşması aşağı yönlü sert hareketlerin görülmesine neden olabilir. Bu senaryo için stop seviyesi 41,48 olarak kullanılabilir.
Genel olarak gelişmelere baktığımızda covid vakalarının dünya genelinde artmayı sürdürmesi durumunda petrol için satış baskılarının devam etmesini bekliyoruz. Petrol piyasasının birkaç ay boyunca bir covid aşısından fayda görmesi olası değil. Geçtiğimiz Perşembe akşamı FED Başkanı Powell aşı ile ilgili olarak ''Bizim açımızdan, özellikle yakın vadede ekonominin gidişatına ilişkin haberlerin sonuçlarını güvenle değerlendirme için henüz erken'' dedi. Powell aslında piyasadaki gidişatı kısaca özetlemiş oldu. Aşı haberlerine rağmen bir kaç ay daha ayıların gölgesinde kalmaya devam edebiliriz.
Risk Bildirimi Bu analizlerde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.


138 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör