top of page

AŞI HABERLERİYLE HAVACILIĞIN GELECEĞİ NASIL ŞEKİLLENECEK?

Covid-19 virüsü Wuhan kentinden dünyaya yayılmaya başladığından beri en fazla yara alan sektörlerden birisi havacılık sektörü oldu. Küresel olarak uçuşlar durdu. Firmalar ani talep düşüşüne karşı hazırlıksız yakalanmıştı. Ardından ülkelerin iç ve dış hat uçuşlarını kapatması bütün şirketlere büyük hasarlar verdi. Uçaklar hangarlara kapatıldı. Haziran ayında kısıtlı olarak uluslararası uçuşlar başladı. Geçtiğimiz haftalarda Avrupa’da vaka sayılarının yükselmesiyle uluslararası uçuşlarda talep düşüşü tekrardan görülmeye başlandı.


Havacılık sektörü için geçtiğimiz haftalarda bir oyun değiştirici oyuna dâhil oldu. Bu oyun değiştirici Pfizer ve Moderna firmalarının geliştirdiği covid-19 aşısıydı. Sektör için ilk önce muhteşem haber olarak algılandı. Daha sonra üretim ve lojistik problemleri belirsizlik yarattı. Bu belirsizlik piyasaların bir düzeltme yapmasına neden oldu. Pfizer’in geliştirdiği aşının etkisinin %95 oranında olduğunun açıklanması ve kuru buz ile paketlenip transfer edilebileceğinin açıklanması tekrardan boğaların güçlenmesini sağladı. Bu haberlerin etkisiyle dünya çapında bütün havacılık şirketleri %20-25 değer kazandı. Bizde ise THYAO %20.73, PGSUS %24.24, TAVHL %18.44, CLEBİ %14.56, DOCO %35.5 değer kazandı.


Yukarıdaki grafik 29 Aralık 2019’dan itibaren İstanbul’daki havaalanlarına günde inip kalkan uçak sayısını gösteriyor. Veriler, Flightradar24 ve FlightStats uçuş istatistikleri sitelerinden alınmıştır. Küresel covid-19 kapanmalarından önce İstanbul’a günde 540 ile 516 uçak inip kalkıyormuş. Covid-19 tedbirlerinin tavan yaptığı Mart-Nisan aylarında bu sayının iki üçe kadar düştüğünü görüyoruz. Ekim ve Kasım ayında ise veri 190 ile 230 arasında değişiyor. Bu veriyle beraber görüyoruz ki havacılıkta bir toparlanma var ama hala küresel olarak covid-19 öncesinin çok altındayız. Bunun asıl nedenlerinden birisi iç uçuşlarımız başlamasına rağmen uluslararası uçuşların henüz başlamamış olması. İnsanlar henüz aşı uygulanmaya başlamadığı için zorunlu uçuşlar dışında seyahat etmiyorlar. Bu yüzden havacılık sektörünün önünde daha uzun bir yol olduğunu görüyoruz. Burada bizim için en önemli gelişme uluslararası uçuşların tekrardan başlaması olacak.


Havacılıkta uçuşların tekrar başlaması için önümüzde uzun bir yol bulunmakta. Yurtiçi açılmalar bile şirketler için olumlu etkisi görmezden gelinemez. Mesela PGSUS ilk çeyrekte 400 m zarar ikinci çeyrekte 927 m zarar açıklamıştı ama üçüncü çeyrekte 103 m kar açıkladı. THYAO, TAVHL ve CLEBİ brüt kar açıkladı. Bunlar bile küçük yurtiçi uçuşlarıyla oldu. Daha aşı maalesef Avrupa’ya bile gelmedi. Haberi şimdilik havacılık için düşüşü kırmamıza yardımcı oldu. Uluslararası uçuşlar tekrardan hız kazandığında ve İstanbul’a günlük inen uçak sayısı tekrardan 400’ün üzerine çıktığında havacılık sektörü için daha kaliteli bir hikâye elimizde olacak.
Türk Hava Yolları


Covid-19 salgını sebebiyle ciddi yara alan havayolu yolcu trafiğinin neden olduğu zayıf operasyonel performans sonucu bir önceki sene açıkladığı 3,707 milyon TL net karın aksine 2020 üçüncü çeyrekte 946 milyon TL net zarar açıkladı. Covid19 nedeniyle yolcu trafiğindeki %67 düşüş sonucu THYAO yolcu gelirleri yıllık bazda %70 düşüşle 5.85 milyar TL’ye geriledi. Kargo satış gelirleri ise kargo hacmindeki %9 düşüşe rağmen, ton başına artan kargo geliri ve kur artışının olumlu etkisi nedeniyle 2020 üçüncü çeyrekte yıllık bazda iki kat artarak 4.79 milyar TL’ye yükseldi. Temel olarak veriler pek iyi olmasa bile henüz uluslararası uçuşların yetersiz olduğunu ve talebin daha yükselmediğini göz önünde bulundurmak gerekir.


Teknik olarak baktığımızda THYAO Marttan bu yana düşen trendi yine kıramadı ve Cuma günü 11.88’den kapattı. Yukarıda düşen trend dışında 12.31 ve 12.dirençleri var. Aşağıda ise öncelikle 11.45 ve 10.91 destekleri var. Bu destekler dışında 200 günlük hareketli ortalama 11.30 seviyesinde. Ayrıca günlükte onaya gelmiş bir bayrak formasyonu bulunmaktadır. Aşıdaki gelişmelerle beraber formasyonun onay alması orta vadede güzel bir trendin habercisi olacaktır.


PEGASUSPegasus Havayolları 2020 üçüncü çeyrekte zarar beklentilerinin tersine 103 milyon TL net kar açıkladı. Şirket 2019 üçüncü çeyrekte 1.2 milyar TL net kar açıklamıştı. Covid 19 salgınına rağmen şirketin net kar açıklaması çok olumlu oldu. Covid-19 salgınıyla ilgili seyahat yasakları ve sağlık endişeleri nedeniyle gerileyen yolcu trafiği ve bilet fiyatlarındaki düşüş sonucu şirketin satış gelirleri yıllık bazda %64 düştü. Planlarla uyumlu filo gelişimi devam ediyor. Eylül ayında kira süresi dolan 2 adet B 737 -800 uçaklarının filodan çıkması ile uçak sayısı 87’ye düştü. Dördüncü çeyrek boyunca 7 adet A321 teslim alınacak ve aynı sürede 2 adet 737 tipi uçak filodan ayrılacak. Yıl sonunda herhangi bir başka gelişme olmazsa filo büyüklüğünün 92’ye ulaşması bekleniyor.


PGSUS’a teknik olarak baktığımızda Aralık ayından bu yana gelen düşen trend devam ediyor. PGSUS bu trendi daha öncede kırmayı denedi ama başarısız oldu. Düşen trendin ardından yukarıda 60 ve 66.55 seviyeleri bizim için önemli seviyeler olacak. Aşağıda 52.60 destek seviyesi ve 50.68’de 200 günlük hareketli ortalama seviyeleri bulunmakta. PGSUS şu an için flama formasyonu içerisinde formasyonun onay alması beklenmelidir.TAV Havalimanları HoldingTAVHL 2019 üçüncü çeyrekteki 979 milyon TL net kara kıyasla 2020 üçüncü çeyrekte 1.512 milyar TL net zarar açıkladı. Covid 19 kaynaklı seyahat yasaklarının neden olduğu kayıp, iştiraklerin zararları ve €/$ paritesindeki yükseliş kaynaklı kur farkı giderleri 2020 üçüncü çeyrek net zararın ana nedenlerini oluşturmaktadır. TAVHL’nin satış gelirleri yıllık bazda yolcu trafiğindeki %71 düşüş neticesinde %65 düştü. Uluslararası kısıtlı uçuşların 2021 başında gevşemesi beklentisiyle TAVHL’nin hızlıca eski yolcu sayılarına dönmesi beklenmektedir. Türkiye’nin Temmuz ayındaki uluslararası uçuşlara kısmen izin vermesiyle 2019’a kıyasla Eylül ayında Antalya dış hat yolcusunun %45’ini, Bodrum ise %59’unu geri aldı. TAVHL yönetimi uluslararası uçuş kısıtlamalarının bitmesiyle hızlı bir toparlanma bekliyor. Bunların dışında Almatı havaalanının hisselerinin devri 2020 bitmeden tamamlanması bekleniyor.


Teknik olarak baktığımızda ise TAVHL ocakta ayından gelen düşen trendi ve 200 günlük hareketli ortalamayı yukarı doğru kırdı ve üzerlerinde günlük kapanış yaptı. Teknik olarak bu hareket şirketin güçlü bir trend başlaması için çok önemli oldu. Yukarıda 21.05 ve 23.09 seviyeleri bulunmakta. Kar realizasyonlarında ilk desteğimiz olarak 200 günlük hareketli ortalama var. Ardından 17.05 ve 16.05 destekleri bizim için önemli


Çelebi Yer HizmetleriCLEBİ tarafına baktığımızda 2019 üçüncü çeyrekte 134 milyon TL kar açıklayan şirket 2020 üçüncü çeyrekte 46 milyon TL zarar açıkladı. Zararın başlıca nedenleri yine covid ile olumsuz etkilenen havacılık hizmetleri ve yükselen €/$ paritesi.


CLEBİ’ye teknik olarak baktığımızda aşı haberleriyle beraber Ocak ayından gelen düşen trendini kırdı ve üzerinde günlük kapanışlar yaptı. Kısa yükselen trendiyle yukarıda 90.49 ve 96.88 seviyelerine doğru ilerliyor. Kar realizasyonlarının hızlanmasıyla aşağıda 83.06 ve78.55 destekleri önemli seviyeler olacaktır. Bu seviyelerin ardından 200 ve 50 günlük hareketli ortalamalar hisseye destek olacaktır. CLEBİ’nin piyasalardaki olumlu havaya yükselen trendiyle beraber eşlik etmeye devam etmesini bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte havacılık sektörünün toparlanması şirketin yukarı hareketine ekstra destek olacaktır.Risk Bildirimi Bu analizlerde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır