• sbaskurt

2021’e Başlarken Enflasyon

Dünya genelinde enflasyon sorun olmaktan çıkmasına rağmen bizim ülke için yüksek enflasyon sıkıntısı sürüyor. Gıda tarafındaki baskı enflasyonun artmasının başlıca nedeni. Aralık ayında tüketici fiyat endeksi %1,25 arttı. Aralık ayındaki artışla birlikte yıllık enflasyon %14,60 oldu. Yıllık enflasyona en büyük etki gıda ve çeşitli mal ve hizmetler gruplarından geldi. Yıllık enflasyonda düşüş gösteren tek grup %0,32 ile giyim ve ayakkabı oldu.

2020 yılına %12 civarında başlayan enflasyon Nisan ayında %10,94’e kadar geriledi. Ekime kadar %11 seviyelerinde durdu. Yılın son çeyreğinde yükselişe geçen enflasyonda başlıca etmenler yükselen emtia fiyatları ve dövizdeki sert hareketler oldu. İthalat tarafındaki hem hammadde hem de tüketim ürünlerinde sert yükselişler görüldü.

Enflasyondaki yükseliş kur ve TCMB üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. 304 seviyesine gelen cds ile beraber enflasyon ve belirsizlik kat sayısını düşündüğümüzde reel getiriyi pozitifte tutmak için faizlerin %18,75 seviyesinde olması gerekir. TCMB’nin sıkılaşma adımları faizlerin bu seviyelere gelmesini sağlayacaktır. Ocak ve şubat aylarında faiz artışlarının devam etmesini bekliyoruz.16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.