• Serhat BAŞKURT

2021’e Başlarken Enflasyon

Dünya genelinde enflasyon sorun olmaktan çıkmasına rağmen bizim ülke için yüksek enflasyon sıkıntısı sürüyor. Gıda tarafındaki baskı enflasyonun artmasının başlıca nedeni. Aralık ayında tüketici fiyat endeksi %1,25 arttı. Aralık ayındaki artışla birlikte yıllık enflasyon %14,60 oldu. Yıllık enflasyona en büyük etki gıda ve çeşitli mal ve hizmetler gruplarından geldi. Yıllık enflasyonda düşüş gösteren tek grup %0,32 ile giyim ve ayakkabı oldu.

2020 yılına %12 civarında başlayan enflasyon Nisan ayında %10,94’e kadar geriledi. Ekime kadar %11 seviyelerinde durdu. Yılın son çeyreğinde yükselişe geçen enflasyonda başlıca etmenler yükselen emtia fiyatları ve dövizdeki sert hareketler oldu. İthalat tarafındaki hem hammadde hem de tüketim ürünlerinde sert yükselişler görüldü.

Enflasyondaki yükseliş kur ve TCMB üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. 304 seviyesine gelen cds ile beraber enflasyon ve belirsizlik kat sayısını düşündüğümüzde reel getiriyi pozitifte tutmak için faizlerin %18,75 seviyesinde olması gerekir. TCMB’nin sıkılaşma adımları faizlerin bu seviyelere gelmesini sağlayacaktır. Ocak ve şubat aylarında faiz artışlarının devam etmesini bekliyoruz.16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör