2021’e Başlarken Demir Çelik Sektörü Ve Hisselerinin Görünümü

Pandemi sürecinde uygulanan kısıtlamalar nedeniyle demir-çelik sektörü ihracat kaybına uğradı. Pandemi sonrası tedarik zincirlerinin yeniden kurulmasıyla 2021 yılında kayıplarını telafi edilmesi bekleniyor. İç piyasada 2020’nin ikinci yarısından itibaren artan taleple ilk yarıdaki kayıpların telafi edilmesini sağladı. Bu yıl dokuz aylık dönemde çelik üretimi 25,9 milyon tona ulaştı. Bu üretim miktarı ile Türkiye Avrupa’nın en büyük çelik üreticisi konumuna yükseldi. Çelik sektörünü bir diğer baskılayan olay ise her yıl artan ABD ve AB kısıtlamaları. Kısıtlamalar ihracatımızı olumsuz etkilemeye devam ediyor. 2016 yılında ABD’ye ihracatımızın toplama oranladığımızda %15 iken 2020 yılında %3’e kadar düştü. Bu düşüş ihracatta 850 milyon USD’lik kayba neden oldu. 2018 yılında AB ülkelerine 8,6 milyon ton çelik ihracat ederken 2020 yılının ilk 10 ayında ihracatımız 5 milyon tona düştü. Son iki yılda AB’nin Türkiye’nin çelik ihracatındaki payı %40,3’ten 2020 sonuyla %30,5 seviyesine geriledi. Çelik sektörü bu kötü görünüme rağmen 2021 yılında normalleşmelerin başlamasıyla üretimin ve ihracatın tekrardan yükselen trende geçeceğini düşünüyoruz. Asya’da artan çelik talebi ve yükselen navlun ücretleri AB ülkeleri için Türk çeliğini değerli kılıyor.


ERDEMİR (EREGL)


EREGL sektörde öncü konumda olmayı sürdürüyor. Erdemir için en iyi gelişmelerden biri Çin’in hurda çelik ithalatına izin vermesi sonucu hurda çelik fiyatlarının hızlıca yükselmeye başlaması oldu. Erdemir ve Kardemir ham madde olarak demir cevheri kullanıyor. Ham madde olarak hurda çelik kullanan ark ocaklı tesislere karşı rekabet güçleri artıyor.


Erdemir’in ana çıktı ürünleri olan soğuk haddelenmiş rulo çelik (CRC) ve sıcak haddelenmiş rulo çelik (HRC) fiyatlarındaki yükseliş sürüyor. CRC tarafında fiyatlar iki ayda 850 USD seviyesinden 1101 USD seviyesine yükseldi. CRC tarafında %29,52’lik bir yükseliş izledik. HRC ise iki aylık süreçte 645 USD seviyesindeyken şu an 1005 USD seviyesine yükseldi. HRC ise aynı süreçte %55,81 yükseldi. Ayrıca hammadde tarafında aynı iki aylık süreçte %21,48’lik bir yükseliş izledik. HRC ve CRC tarafında karlılığın artması Erdemir’in 2020 dördüncü çeyrek ve 2021 ilk çeyrek bilançolarına pozitif etkisi olacak. Yükselişin gecikmeli etkisinden dolayı 2020 dördüncü çeyrek FAVÖK’ünde beklentilerin üstünde bir artış gözlemleyebileceğimizi düşünüyorum.


EREGL’ye teknik olarak baktığımızda yükselen trend hareketine devam ediyor. Cuma günü düşüşle kapatmasına rağmen 14.79 desteğinin üzerinde kapattı. 14.79’un aşağıya doğru kırılması durumunda trend dibine gelecek EREGL için alım fırsatı olacaktır. 14.46 desteğini ve 13.9 seviyesinin altında kapanışlar stop olarak kabul edilebilir. Yukarı hareketlerde 15.33 ve 15.59 dirençlerini takip edeceğiz. EREGL’de CCI hariç sat sinyali veren indikatör yok. Kanal içindeki hareketini haber akışı ve finansal tablolarının destekleyeceğini düşünüyoruz.


KARDEMİR (KRDMD)


Kardemir ülkemizin en eski şirketlerinden biri. Özelleştirme sonrası 2 milyar USD üzeri yatırım harcamasıyla gücüne güç kattı. Baktığımız zaman KARDEMİR’in ana üretim maddeleri İnşaat demiri, tren rayı ve tren tekerliği. Bunlar içerisinde inşaat demirinde son iki aylık süreçte %22,74’lük bir yükseliş gördük. Bu yükseliş pandeminin azalması ve Çin’in talebiyle devam edecek gözüküyor. Kardemir demir cevheri ihtiyacının yaklaşık %75’ini yurtiçinden sağladığı için global fiyatlardaki artışlar Kardemir’i olumsuz etkilemiyor. Bölgedeki tek tren rayı üreticisi ve ülkemizdeki tek çubuk kangal üreticisi olması büyük avantaj. Hurda çelik fiyatlarındaki yükselişte KARDEMİR’in sektörel rekabeti artırmasını sağlıyor. 2022 yılında tamamlanması beklenen Filyos Liman Projesi şirketin ihracat pazarındaki ağırlığını artırmasını sağlayacak.


2020’nin dokuz ayında 5 milyar 172 milyon TL satış geliri ve 632 milyon TL FVAÖK elde etti. 343,2 milyon TL yatırım harcaması yaptı. İlk dokuz aylık dönemde Karabük’ün ilk AR-GE merkezi kuruldu. Kardemir, AR-GE merkeziyle beraber katma değeri yüksek ürünler ortaya çıkarıp yeni ürünleri piyasaya sunmayı planlıyor.


Teknik olarak baktığımızda yükselen trend içindeki hareketi sürüyor. 5,77 fibo seviyesinin üzerinde kapanması çok olumlu. Olabilecek geri çekilmelerde 5.53 ve 5.33 destek seviyelerini takip edeceğiz. İndikatör tarafında sat sinyali üreten indikatör yok. Sektörün olumlu seyri trend hareketini devam ettirecektir.
Risk Bildirimi: Bu analizlerde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.