• ytoktamis2

18 Mart Piyasa Notlarımız

GÜNDEM

Bugün 14:00’de TCMB, Para Piyasası Kurulu toplantısının ardından faiz kararını açıklayacak. Yurt içi piyasaların hafta başından beri beklediği karar ile birlikte Borsa İstanbul’da ve Dolar/TL’deki gergin bekleyişin de sona ermesi bekleniyor. Beklentiler politika faizinin 100 baz puan artırılması yönünde oluşurken Dolar/TL’de geçtiğimiz hafta yaşanan sert yükselişin bu hafta ile birlikte durulması, piyasa beklentisinin Dolar/TL’yi 7,50 seviyesine taşıdığını gösteriyor. TCMB’nin bugün sürprize yer vermemesini bekliyoruz. Politika faizinde %18’e çıkılmasıyla birlikte sıkı para politikasının 2021 yılının uzun bir bölümünde devam edeceğini görüyoruz. Faiz kararında piyasa beklentisinin karşılanması ile birlikte Borsa İstanbul ve Dolar/TL üzerindeki baskı da kırılabilir, BIST100’de 1.580 seviyesinin üzerinde kalıcı bir görünüm yakalanabilir. Faiz kararını yakından takip edecek endeks XBANK bankalar endeksi olacak. Fitch, 2021 ve 2022 yılları için bankaların sorunlu kredilerinde artış öngörüyordu. Bankalar endeksi son 1 ayda devamlı olarak düşüş göstererek %10 değer kaybetmişti. Banka hisselerindeki bir olası toparlanma ile BIST30 ve BIST100 endekslerini de yukarı yönlü desteklenecektir. Dün akşam Fed başkanı Powell, güvercin duruşuyla bir süredir finansal piyasaları karıştıran ABD 10 ve 30 yıllık tahvillerindeki bozulmayı önlemeye çalıştı. ABD borsaları yeni rekorlar kırmaya devam ederken S&P500’ün 4.000 seviyesine yaklaştığını izlemiştik. Powell’ın konuşması, enflasyon beklentilerinin ve emtia fiyatlarındaki yükselişin kalıcı olmadığını ifade etmesiyle birlikte emtia ve tahvil fiyatlamalarındaki bozulmaların en azından 2021 yılının ilk çeyreği için gündemden çıktığını söyleyebiliriz.


EKONOMİK TAKVİM

11:00 Euro Bölgesi AMB Başkanı Lagarde'nin Konuşması

13:00 Euro Bölgesi Ocak Ayı Dış Ticaret Dengesi

14:00 Türkiye TCMB Faiz Kararı

14:30 Türkiye Yabancıların Hisse & DİBS İşlemleri

15:00 İngiltere Faiz Kararı

15:30 ABD Mart Ayı Philadephia Fed İmalat Endeksi

16:30 ABD İşsizlik BaşvurularıBORSA İSTANBUL

Yatay bir açılış bekliyoruz. Yukarıdaki direnç seviyemiz 1568 ve 1585 olarak gözükmektedir. Aşağıdaki destek noktamız ise 1560, 1548 ve daha sonrasında 1535 olarak takip edilebilir.

DOLAR TL

Dolardaki takip edeceğimiz değerler sırası ile 7,60 ve 7,75 yukarıdaki direnç noktalarımız, aşağıdaki destek noktalarımız ise 7,40 ve 7,30 olarak izlenebilir.

Risk Bildirimi Bu analizlerde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.308 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör