Şubat Ayı Cari Denge Verisi Notları

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Şubat ayına göre 1.233 milyon ABD doları artarak 2.610 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Piyasa beklentisi cari açığın 2.45 milyon ABD doları olması yönündeydi. Cari açığın beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinde turizm gelirlerindeki düşüş etkili olmuştur. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 37.786 milyon ABD doları olmuştur.


Bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 122 milyon ABD doları artarak 2.065 milyon ABD dolarına yükselmesi, hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin 984 milyon ABD doları azalarak 494 milyon ABD dolarına gerilemesi ve birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışların 390 milyon ABD doları artarak 1.171 milyon ABD doları olarak gerçekleşmesi etkili olmuştur.Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın Şubat ayında 2.442 milyon ABD doları fazla vermişken, bu ayda 466 milyon ABD doları fazla vermiştir.
Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 561 milyon ABD doları tutarında azalarak 393 milyon ABD doları olmuştur. Bir önceki yılın Şubat ayında 131 milyon ABD doları net çıkış kaydeden ikincil gelir dengesi kalemi, bu ayda 132 milyon ABD doları net giriş kaydetmiştir.


Finansman fazlasına baktığımızda, net hata noksan kalemi 1.883 mn $ da iken, doğrudan ve diğer yatırım girişlerini de dikkate aldığımızda 3.536 mn $ ortaya çıkmaktadır. Cari açık rakamı düşüldüğünde, finansman fazlasıyla cari açık konsolide edildiğinde TCMB resmi rezervlerine 926 mn $ katkıda bulunmuştur. 2021 yılında resmi rezervlere girişte büyüme gözlenirken, cari açıktaki artış eğilimi, ilerleyen aylarda rezerv girişlerini sınırlandırabilir. Ancak ilerleyen aylarda, yaklaşmakta olan yaz aylarında aşılama çalışmalarının hızlanması, vaka sayılarının azalması ve koronavirüs tedbirlerinde gevşeme durumunda, turizm gelirleri cari açık finansmanında önemli bir etken olarak öne çıkabilir. Bu ihtimal durumunda, cari açığın düşme eğilimine girebileceğinden söz edebiliriz.