• sbaskurt

ŞİŞE CAM 4Ç20 FİNANSAL TABLOLAR ANALİZİ

Net kar beklentilerin üzerinde açıklandı. Şişe 745,6 milyon TL net kar açıklayarak piyasa beklentisi olan 451 milyon TL’nin %65 üzerinde net kar açıkladı. Net kar geçen yılın aynı çeyreğine göre %36,6 arttı. 2020 yılının toplamında 2019’a göre %12,3 artışla 2.1 milyar TL seviyesine ulaştı. Efektif vergi oranındaki gerileme ve güçlü operasyonel performans net karın piyasa beklentileri üzerinde gelmesinde etkili oldu.


Şirketin 4Ç20’de satış gelirleri piyasa beklentisi olan 6.383 milyon TL’nin %5,1 üzerinde 6.708 milyon TL olarak açıklandı. Geçen yılın aynı çeyreğine göre %38,5 arttı. 2020 yılında satışlar 2019’a göre %18,2 yükselerek 21,3 milyar TL açıklandı. Son çeyrekte net gelirlerinin %38’i düzcam, %22’si cam ambalaj, %18’i kimyasallar, %16’sı ev eşyalarından ve kalan %6 ise diğer faaliyetlerden gerçekleşti. Düzcam toplam gelirler içerisindeki ağırlığını %36’dan %38’e çıkararak toplam gelire en fazla katkı sağlayan oldu. Düzcam fiyatlarındaki %22’lik artış ve %16 kur etkisiyle sağlanan gelirlerde %47’lik artış sağladı.


Brüt kar yıllık olarak %43 arttışla 2.191 milyon TL olarak açıklandı. Faaliyet giderleri, artan lojistik giderlerinden dolayı yıllıkta %22,3 artarak 1.107 milyon TL seviyesine yükseldi.

FAVÖK 4Ç20’de bir önceki çeyreğe göre %22 artışla 1.546 milyon TL seviyesinde açıklandı. FAVÖK piyasa beklentisi olan 1.301 milyon TL’nin %18,8 üzerinde açıklanmış oldu.


Birleşme sonrası karar alma kolaylığı ve tedarik zincirinin merkezileşmesi ile daha başarılı bir operasyonel performans oluşacağını düşünüyoruz. Ayrıca yatay cam ve düzcam segmentlerindeki güçlü talebin devam etmesiyle artan fiyatların şirketin performansına olumlu katkı sağlamaya devam etmesini bekliyoruz. Endeksteki ağırlığının artması uzun vade de şirket için olumlu etki olacağını düşünüyoruz. Ayrıca 4Ç20’de beklentilerin üzerinde gelen finansalların hisseye etkisini olumlu değerlendiriyoruz.

Şişecam’ın son çeyrek finansallarıyla 9,54 hedef fiyatıyla ‘’AL’’ öneriyoruz.
UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. MARBAŞ Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.

www.marbasmenkul.com.tr

Genel Müdürlük: Aytar Cad. Metro İş Merkezi No:10 Kat: 1-2 Levent, Beşiktaş / İstanbul

T: 0(212)286 30 00

F: 0(212)286 30 50

SİSE 4ç20
.pdf
Download PDF • 297KB

58 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

MarbaşOnline, Marbaş Menkul Değerler AŞ’nin Dijital Markasıdır.

Marbaş Menkul Değerler 1990 yılından beri sermaye piyasalarında faaliyet göstermektedir. 
Faaliyete geçişinden itibaren kaliteli, kapsamlı ve butik hizmet anlayışı ile yatırımcı memnuniyetine en üst düzeyde önem veren bir aracı kurum olan Marbaş Menkul Değerler, geçmişte var olmanın getirdiği tecrübe ve güven ile geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

 

Marbaş Menkul Değerler AŞ, 
İşlem aracısı olarak faaliyet gösteren, denetlenen ve lisanslı bir yatırım şirketidir.

  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca, kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir. 

Şirketimizin vermek zorunda olduğu hizmetin devamı ve kalitesinin artırılması için farklı kuruluşlardan hizmet alınabilmekte ve bu kapsamda kişisel verileriniz, gizlilik standartlarımıza ve şartlarımıza uygun hareket etmeleri koşulu ile hizmet alınan kuruluşlarla paylaşılabilmektedir. 

Bunun dışında, Kişisel verilerinizi yasal bir zorunluluk ya da izniniz olmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşılmamaktadır. 

Web sitemizde yer alan analiz, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.