• Serhat BAŞKURT

Çelik Fiyatlarındaki Yükseliş ve Aşı Haberlerinin Demir Çelik Hisselerine Etkisi (EREGL-KRDMA-ISDMR)

Çin’deki covid-19 vakalarının düşmesi emtia talebini artırdı. Bu emtiaların içinde bizi en çok ilgilendiren çelik. Çin'de devam eden teşvikler, sanayi ve inşaat yatırımlarını artırdı. Önümüzdeki süreçte teşviklerinin 2021 ikinci çeyrek sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Bu durumda Çin inşaat sektörünün önümüzdeki aylarda daha da yükselmesini bekliyoruz. Bu yükseliş doğrudan Çin demir fiyatlarına etki edecek. Çin tarafında Nisan’da vaka sayılarının azalmasından itibaren demir fiyatları gelen talep artışıyla yükselmeye başladı. Perakende satışları yazın başlarında toparlanmakta zorlanırken, şimdi pandemi öncesi seviyelere geri döndü. Otomobil satışları Eylül’den beri pandemi öncesi seviyeleri yakalamaya başladı.

Aşı haberleri dünyanın geri kalanında ekonomik toparlanmayı destekliyor. 2021 dördüncü çeyreğe doğru önce ABD'de ve daha sonra Avrupa'da olmak üzere, salgın öncesi seviyelere dönülmesini bekliyoruz. Çin'in Beş Yıllık Planı, yerel metal tedarikine daha fazla destek gerektirecek. Çin metal üretimine yatırımları için yeni teşviklerin gelmesi beklenebilir. Bu durum bizim için çok olumlu olmaz.


Çin ve Asya piyasaları için demir vadeli işlemler belirleyici bir gösterge iken Avrupa Birliği ve Amerika için haddelenmiş sıcak rulo çelik fiyatları daha önemli bir gösterge konumundadır. Bizim ülkemizde bunun başlıca üreticisi EREGL’dir. Haddelenmiş rulo çelik fiyatları 2019 başından 2020 Ağustos ayına kadar sert bir düşüş yaşadı. Ağustos ayından bu yana aşı haberlerinin olumlu etkisiyle toparlanmaya başladı. Bununla birlikte EREGL’de yukarı yönlü hareket görmeye başladık. Haddelenmiş rulo çelik fiyatları EREGL ile pozitif ilişkiye sahiptir. Bu yüzden EREGL’deki pozisyonlar için mutlaka ara sıra Haddelenmiş rulo çelik fiyatlarına bakmak gerekir.ERDEMİR (EREGL)Avrupa ve Türkiye’nin çelik talebindeki toparlanma, demir cevheri başta olmak üzere hammadde ve çelik fiyatlarındaki yükseliş hissenin gelecek fiyatlamaları için önemli olacaktır. EREGL 2020 üçüncü çeyrekte piyasa beklentisine paralel olarak 582 milyon TL net kar açıkladı. Hammadde giderlerinin düşmesiyle FAVÖK yıllık bazda %28 arttı. Bu artışın TL bazında olduğunu unutmamak gerekir. TL’deki hızlı değer kaybı bu artışı destekledi. Dolar bazında baktığımızda EREGL’nin FAVÖK’ü yıllık bazda sadece %3 yükseldi. Çelik fiyatlarındaki yükselişin gecikmeli etkisi sayesinde 2020 dördüncü çeyrekte çok daha iyi FAVÖK açıklayacağını düşünüyorum. Firma değeri FAVÖK oranına baktığımızda hala demir çelik sektörünün altında olduğunu görüyoruz. EREGL için 2020 üçüncü çeyrek çok iyi değildi ama çelik piyasasının geleceği ile daha iyi çeyrekler göreceğimizi düşünüyorum.


Teknik olarak baktığımızda hisse 1 aralıkta önemli seviyede günü kapattı. Hala ikinci yükselen kanalın içinde. Kanal dibi dışında 20 günlük hareketli ortalama destek konumunda. Yükselen kanalın ve 20 günlük hareketli ortalamanın aşağıya kırılması sonucunda 10.76 destek seviyesi bizim için önemli. Hissenin yukarı hareketinde ilk önemli seviye 5 günlük hareketli ortalama olacak 5 günlük hareketli ortalamanın yukarı kırılmasından sonra 11.59 seviyesi hisse için kritik seviye olacak. Hissenin yükselen kanalın dibinde olması alım fırsatı olarak görülebilir yakın zarar kes seviyesi belirlemekte fayda var.


KARDEMİR (KRDMA – KRDMB – KRDMD)Kardemir 2020 üçüncü çeyrekte beklentinin altında net zarar açıklamıştı. Kardemir, 2020 üçüncü çeyrekte piyasa beklentisi olan 172,0 milyon TL net zararın %28,9 altında 128,7 milyon TL net zarar açıkladı. Satış gelirleri yıllık bazda %46,2 arttı. Şirketin zararının ana nedeni kur farkı nedenli olan giderlerdi. FAVÖK piyasa beklentisi olan 285,9 milyon TL’nin %10,9 üzerinde 317 milyon TL olarak açıklandı. FAVÖK’ün beklentinin üzerinde gelmesi hisse performansı üzerinde olumlu etkinin devam edeceğini düşünüyoruz.

Teknik olarak baktığımızda hisse üçgen içerisindeki hareketine devam ediyor. 5 günlük hareketli ortalam 20 günlük hareketli ortalamayı yukarı yönlü kırdı. Kırılım sonrası yükseliş hareketi geldi. Hareketin düzeltmesi 5,06 desteğine kadar sürdü bu destek seviyesinin aşağıya kırılması durumunda yükselen trend desteğine kadar çekilme bekleyebiliriz. Üçgenin yukarı kırılması durumunda 6,10 – 6,17 seviyeleri önemli direnç seviyeleri olacaktır. Kardemir’in B ve D hisselerinin de bu süreçte takip edilmesini olumlu görüyoruz.


İSKENDERUN DEMİR ÇELİK (ISDMR)İsdemir 2020 üçüncü çeyrekte 396 milyon TL net dönem karı açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 425 milyon TL net kar açıklamıştı. FAVÖK ise geçen yılın aynı dönemine göre %6,3 yükselmiş. Şirketin satışları geçen yılın aynı dönemine göre %1,5 oranında düşüş var. Demir cevherindeki ve haddelenmiş rulo çelik fiyatlarındaki yükseliş gecikmeli etkisiyle dördüncü çeyrek finansallarına yansıyacaktır.


Teknik olarak baktığımızda ISDMR 20 günlük hareketli ortalamayı aşağıya kırmaya çalışıyor. burada 8,05 seviyesi önemli bu seviyenin kırılması bizi 7,80’ne doğru götürebilir. 8,05 seviyesinden yukarı yönlü yapacağı ataklarla beyaz yükselen kanal tepesi tekrardan denenebilir. Hisse şuan için kanal aralıklarında güzel trade fırsatları veriyor.RİSKLER DEVAM EDİYOR...

Covid-19 ile ilgili endişeler devam ediyor, son dönemde artan vaka sayıları ekonomilerde yeniden zayıflama endişelerini iyice artırıyor. Bu konuda yaşanacak gelişmeler hem hammadde fiyatları hem de satış miktarı ve fiyatlarını olumsuz etkileyecektir. Demir çelik piyasası için bu yöndeki riskleri de göz önünde bulundurmak gereklidir.


SERHAT BAŞKURTRisk Bildirimi Bu analizlerde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu tavsiyeler genel nitelikte olup, özel olarak sizin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olarak hazırlanmamıştır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Yapılan tüm yorumlar analizler ve öneriler, analistlerin deneyim ve bilgisi dahilinde yapabileceği en iyi ve en doğru araştırmaların bütünüyle iyi niyetli bir ürünüdür. Yorumlar ve bilgiler birer AL veya SAT önerisi teşkil etmezler. Daha önce paylaşılan piyasa analizlerinin, bilgilerin ve önerilerin geçmişte başarılı olmuş olması ileri yönelik kesin başarı anlamına gelmemektedir, bu veriler neticesinde pozisyon almak yatırımcının kendi kararıdır.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör